BRATISLAVA. Samovraždy najčastejšie prichádzajú v pondelok a utorok a ich počet plynulo klesá presne tak, ako za sebou idú dni v týždni. Najmenej ich je teda v nedeľu.
Najčastejší interval je od desiatej večer do siedmej ráno, najčastejšie sa ľudia rozhodnú pre obesenie.
Aj to sa dá vyčítať zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií.
Sú za každým desiatym pokusom
Aj americký herec Robin Williams opustil svet začiatkom týždňa a podľa doteraz známych informácií z policajného vyšetrovania a od jeho známych sa rozhodol, že si sám zatiahne slučku.
Oscarový herec mal podľa svedectva jeho priateľa finančné problémy, už dlhšie sa vedelo o problémoch s depresiami a závislosťou.
Depresie sú za posledné tri roky za približne desatinou samovražedných pokusov na Slovensku. Aký podiel tvoria pri dokonaných samovraždách, centrum neeviduje.
Známe je, že vlani bolo na Slovensku 628 samovrážd, čo je o 54 viac ako v roku 2012.
Tisíc samovražedných pokusov
„Depresia je najzávažnejšie ochorenie z hľadiska samovraždy. V ťažkých formách človeku nedovoľuje žiť,“ hovorí primár psychiatrie v Rooseveltovej nemocnici v Bystrici Ludvík Nábělek.
Samovražedných pokusov bolo minulý rok až 972. V jedenástich percentách z nich mali ľudia, ktorí sa o samovraždu pokúsili, psychiatrické diagnózy depresívnej epizódy a recidivujúcej depresívnej poruchy.
Pre depresiu sa o samovraždu pokúšajú viac ženy ako muži. Tie sa pre ne usilujú o smrť takmer vo dvoch tretinách pokusov.
O samovraždu sa pre depresie pokúšajú približne rovnako zamestnaní aj nezamestnaní ľudia a starobní dôchodcovia.
Psychiater Nábělek: Depresiu doma nevyliečiteČítajte

Beata
Balogová
