SME

Kontrolóra Trenčianskeho VÚC schvaľovalo najprv HZDS a až potom poslanci

Trenčín 20. novembra (TASR) - Hlavného kontrolóra zvolili dnes poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja. Nesúhlas niektorých z nich vyvolal fakt, ...

Trenčín 20. novembra (TASR) - Hlavného kontrolóra zvolili dnes poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja. Nesúhlas niektorých z nich vyvolal fakt, že jeho nomináciu schvaľovalo najprv krajské predstavenstvo HZDS a až potom o návrhu rozhodovali poslanci VÚC.

Predseda samosprávneho kraja Štefan Štefanec tvrdil, že 49-ročný Richard Horváth je nezávislý a vyberali ho z dvanástich kandidátov. "Venovali sme sa príprave návrhu veľmi zodpovedne," povedal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poslanec VÚC Jozef Rea (HZDS) navrhol, aby o zvolení hlavného kontrolóra nerokovali a návrh prehodnotili, pretože podľa neho Horváth nie je vhodným kandidátom. "Schválilo ho krajské politbyro a je to výsostne závislý a politický kandidát," vyjadril sa Rea.

SkryťVypnúť reklamu

Horváth o sebe povedal, že nie je členom žiadneho politického subjektu. Pred rokom 1989 bol asi dva roky v komunistickej strane. V súčasnosti pracuje v banke.

Poslanci ho schválili tesnou väčšinou - získal necelých 56 percent hlasov. Do funkcie nastúpi od 1. januára budúceho roka. Trenčiansky VÚC funguje bez hlavného kontrolóra už jedenásť mesiacov. Post hlavného kontrolóra najprv ponúkli Smeru, ktorý HZDS podporoval v predvolebnej kampani. Kandidát Július Homola, ktorého do funkcie vo februári zvolili poslanci krajského parlamentu, v máji oznámil svoju rezignáciu. "Bol zvolený, mal určený plat, ale neodpracoval ani deň," povedal Štefanec. Homola sa funkcie vzdal, pretože jeho zamestnávateľ mal záujem, aby zostal vo firme a preplatil ho. Smer po Homolovej rezignácii navrhol ďalšieho kandidáta, ktorý však mal problémy s políciou. Štefanec sa pokúsil hľadať hlavného kontrolóra aj cez výberové konanie, do ktorého sa nikto neprihlásil.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa zákona hlavný kontrolór dohliada na plnenie úloh samosprávneho kraja, najmä však kontroluje príjmy a výdavky rozpočtu a tiež hospodárenie a nakladanie s majetkom kraja.

Po regionálnych voľbách v Trenčianskom kraji obsadilo HZDS funkciu krajského predsedu a všetkých 45 kresiel v parlamente. V súčasnosti štyria z poslancov už zastupujú HZD a jeden je nezávislý, pretože ho HZDS vylúčilo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 450
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 294
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 559
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 557
  5. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 844
  6. Plátené tašky a opakované použitie 3 571
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 350
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 200
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Viktória Chladoňová (vpravo) v drese tímu Visma-Lease a Bike.

Viktória Chladoňová atakuje elitnú desiatku.


Momentka z prípravného zápasu Španielsko - Ukrajina hráčov do 21 rokov.

Mladí Španieli nevyhrali už tretí zápas v sérii.


Alexander Sorloth oslavuje gól v zápase Nórsko - Taliansko.

Česko v kvalifikácii neprehralo ani jeden zápas.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu