BRATISLAVA. Prezident Andrej Kiska sa aj z dovolenky vo Francúzsku zapojil do diskusie o sankciách, ktoré Európska únia prijala proti Rusku.
Zatiaľ čo premiér Robert Fico trvá na nezmyselnosti sankcií, podľa slovenského prezidenta sú nutné.
„V prípade, že krajina, nech je akokoľvek veľká a silná, hrubo poruší medzinárodné právo alebo poruší ľudské práva, demokratická časť sveta musí prijať účinné opatrenia,“ napísal Kiska na svojom profile na Facebooku.
// Post by Andrej Kiska.
Premiér karhal Ukrajinu Fico deň predtým zopakoval, že konflikt „treba riešiť inými metódami, ako nezmyselnými trojstrannými sankciami, ktoré poškodzujú ekonomiku všetkých.“
Zároveň zaútočil na Ukrajinu za zákon o sankciách voči ruským firmám a jednotlivcom aj na expremiéra Mikuláša Dzurindu, podľa ktorého Fico svojimi výrokmi škodí reputácii Slovenska a znižuje jeho dôveryhodnosť.
„Je zvláštne, ak krajina, ktorá má asociačnú dohodu s Európskou úniou, robí jednostranné kroky, aj keď zatiaľ formálne, ktoré ohrozujú záujmy členských štátov vrátane Slovenska,“ uviedol.
„Naša krajina už dvakrát v histórii pocítila, čo znamená nechať malú krajinu za korisť veľkému, oveľa silnejšiemu susedovi,“ uviedol zase Kiska. „V roku 1938 sa rozhodli veľmoci darovať Československo nacistickému Nemecku a dodali mu energiu k ďalšej expanzii, v roku 1968 sa nás nik nezastal proti komunistickému Sovietskemu zväzu.“
Slovensko by preto podľa prezidenta malo byť medzi prvými krajinami, ktoré vždy budú apelovať na demokratické štáty a vyzývať k spoločnému postupu.
„Ak nestačia slová, treba dať takýmto výzvam väčšiu váhu, v prípade nutnosti napríklad formou ekonomickým sankcií voči štátom, ktoré chcú expandovať, diktovať alebo zastrašovať.“
Sloboda nad obchod Slovenský prezident tiež pripomenul, že aktuálne sankcie boli prijaté so súhlasom a dohodou všetkých vlád štátov EÚ.
„Inú možnosť už nevideli ani európskej štáty s najväčšou politickou a ekonomickou autoritou, napríklad Nemecko, ktorého kancelárka pani Merkelová venovala veľké množstvo osobnej energie a času v komunikácii s prezidentom Putinom,“ uviedol.
Obchodné záujmy podľa neho nesmú byť nadradené základným hodnotám slobody a demokracie.
„Sankcie Európskej únie voči Rusku môžu znamenať istú ekonomickú stratu, ale treba byť pripravený túto stratu prijať,“ myslí si.
„Nemali by sme ani sami pred sebou, ani pred svetom vykresľovať Slovensko ako slabú, servilnú krajinu vyhovárajúcu sa na svoju malosť. Naopak, naša história nám dáva právo byť krajinou hrdou, a dáva nám povinnosť byť krajinou, ktorá bude stáť pri ochrane slabších a utláčaných.“
Kiskov nabitý program Prezident je momentálne s rodinou na dvojtýždnovej dovolenke vo Francúzsku.
Po návrate ho podľa jeho hovorcu Petra Petrusa čaká nabitý program najmä v súvislosti s prípravou osláv Slovenského národného povstania, na ktoré ešte jeho predchodca Ivan Gašparovič pozval aj ruského prezidenta Vladimira Putina.
V septembri potom Kiska cestuje do Walesu na summit NATO, ale aj do Spojených štátov amerických, kde sa ako vedúci slovenskej delegácie zúčastní na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov (OSN).

Beata
Balogová
