Prešov 28. júna (TASR) - Výmena názorov na problémy hospodárskej spolupráce členských krajín prihraničného združenia Karpatský euroregión (KER) a návrhy na ich riešenie dominovali na dnešnom seminári v Prešove Karpatský euroregión: perspektívy ekonomickej cezhraničnej spolupráce.
Z prezentácií jednotlivých členských krajín KER - SR, Maďarska, Poľska, Ukrajiny a Rumunska vyplynulo odhodlanie všetkých zainteresovaných vytvárať lepšie podmienky na spoluprácu už aj preto, že identifikovali v prevažnej miere rovnaké problémy v každej členskej krajine. Výkonný riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Anton Marcinčin do mesiaca na základe odovzdaných návrhov spracuje odporúčania, ktoré poskytnú okrem iných ministerstvám zahraničných vecí členských krajín.
Na seminári odzneli návrhy na riešenie nezamestnanosti, na realizáciu takých stavieb akými sú diaľničné prepojenie od maďarského Miškovca cez Košice a Prešov do poľského Rzeszowa, či obnovenie železničného spojenia od Čierneho mora k Baltskému moru. Nanovo sa objavila požiadavka zriadiť v rámci KER banku.
Riaditeľ Výskumného centra SFPA Alexander Duleba konštatoval, že dnešný v poradí tretí seminár v rámci realizácie projektu Karpatský euroregión: výzvy a perspektívy sa vydaril predovšetkým preto, lebo prispel k ďalšiemu formovaniu skupiny ľudí, ktorí chcú pripravovať projekty s reálnym významom pre členské krajiny KER. Projekt začiatkom jesene 2000 podporila Nadácia Freedom House a SFPA má hlavného projektového partnera v ukrajinskom meste Užhorod v Nadácii strategických štúdií. Tá už v novembri 2000, respektíve v marci 2001 zorganizovala prvé dva semináre, a to o zvyšovaní bezpečnosti územia KER a o otázkach národnostných menšín.
V októbri tohto roku sa opäť v Prešove uskutoční záverečný diel realizácie projektu a to seminár na tému Schengen a KER o dopadoch zavedenia rozšírenej hranice Európskej únie na krajiny strednej a východnej Európy.