Bratislava 28. júna (TASR) - Ani po desiatich rokoch od rozpadu a zrušenia medzinárodných komunistických štruktúr nestačí, aby slovenskí politici uznávali západný ideál slobody a rovnosti len verbálne. "Sloboda nie je darom osudu, ale je predovšetkým záväzkom každého človeka voči sebe a svojmu okoliu. Sloboda je tak výsledkom osobnej zodpovednosti a aktivity," uvádza sa v stanovisku Občianskeho konzervatívneho spoločenstva, ktoré TASR poskytli Peter Tatár, Peter Osuský a František Šebej.
Pripomenuli, že presne 29. júna 1991 bola v Budapešti rozpustená Rada vzájomnej hospodárskej pomoci (RVHP), ktorá na desaťročia pripútala krajiny strednej a východnej Európy ku komunistickému hospodárstvu. O dva dni nato, 1. júla 1991 bola zrušená Varšavská zmluva, ktorá slúžila na bezpečnostnú kontrolu a sovietske vazalstvo satelitných socialistických štátov. Tieto dve inštitúcie predstavovali medzinárodný rozmer komunizmu a vedúce postavenie Moskvy v ňom. Oproti Varšavskej zmluve stála Severoatlantická aliancia, oproti RVHP stál otvorený slobodný trh západného sveta v podobe Európskych hospodárskych spoločenstiev a Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
Spoločenstvá vyznávajúce slobodu a založené na rovnocennom členstve suverénnych štátov sú schopné nielen ochrániť slobodu svojich občanov, ale vedú k prosperite a stabilite. Slovensko má po desiatich rokoch česť a zodpovednosť byť riadnym členom OECD a možnosť stať sa členom NATO a Európskej únie, konštatuje sa v stanovisku.