BRATISLAVA. Na súdy a prokuratúru by sa mali vrátiť justiční a právni čakatelia. O obnovení tohto inštitútu v stredu rozhodla vláda v rámci balíka zmien vo viacerých justičných zákonoch.
Materiál zastrešený novelou zákona o Justičnej akadémii predložil minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru).
Čakateľov zrušila reforma bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (dnes Most-Híd), ktorá chcela takto riešiť aj problém rodinkárstva v justícii.
Borecov rezort opätovné znovuzavedenie čakateľov odôvodňuje tým, že sa v praxi osvedčili.
Tichého návrh zamietli
Od 1. mája 2011 čakateľov nahradili vyšší súdni úradníci. V prokuratúre sa z čakateľov mali od 1. októbra 2011 stať asistenti prokurátorov.
Príslušné ustanovenia však pozastavil Ústavný súd na návrh vtedajšieho prvého námestníka Generálnej prokuratúry Ladislava Tichého.
Ústavný súd v máji zamietol Tichého návrh na začatie konania o tejto veci. V konečnom dôsledku to znamená, že s účinnosťou od 1. augusta tohto roku inštitút právneho čakateľa prokuratúry zanikol.
"Takýto stav je pre prokuratúru neprijateľný. Funkcia právneho čakateľa prokuratúry a funkcia asistenta prokurátora nie sú totožné," uvádza sa v materiáli ministra spravodlivosti.
Rezort konštatuje, že predošlá právna úprava sa v praxi osvedčila a doterajšie skúsenosti jednoznačne potvrdili, že právni čakatelia prokuratúry boli v rámci prípravnej praxe riadne pripravení na výkon funkcie prokurátora.
Pozície nezískajú späť
Reforma bývalej vlády zaviedla na súdy otvorené výberové konania. Sudcami sa odvtedy môžu stať aj právnici z profesií mimo súdov advokáti, notári, či napríklad prokurátori.
Výberové konania ostanú zachované aj naďalej. S výnimkou justičných čakateľov však ostatní záujemcovia z právnických profesií budú musieť najprv externe absolvovať prípravné vzdelávanie v Justičnej akadémii.
Aktuálne zásahy nemenia nič na postavení vyšších súdnych úradníkov, na súdoch zostanú aj naďalej.
Čakatelia, ktorí fungovali na súdoch pred rokom 2011 nezískajú naspäť svoje postavenie. V prípade záujmu sa budú musieť opäť prihlásiť do výberového konania na tieto pozície.
V reakcii na nález Ústavného súdu sa napokon mení aj zloženie päťčlenných výberových komisií, ktoré vyberajú nových sudcov. Nominanti výkonnej moci tu v budúcnosti budú v menšine.
Minister spravodlivosti bude mať v komisiách už len jedného zástupcu (doteraz mal dvoch). Súdna rada bude mať, naopak, v komisiách dvoch ľudí namiesto doterajšieho jedného.