Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
KYJEV, BRATISLAVA. Ministerstvo zahraničných vecí ani po viac ako dni nevedelo potvrdiť, či na Ukrajine zadržali Slováka, ktorý vraj pomáhal separatistom a obsluhoval mínomet.
V utorok o tom informoval ukrajinský poradca ministerstva vnútra Anton Heraščenko.
Separatista mal pri sebe slovenský pas na meno Miroslava Roháča z Banskej Bystrice. Heraščenko v stredu zverejnil jeho kópiu na Facebooku.
Ministerstvo vnútra preveruje, či je pravý. V stredu médiá zverejnili fotografie jeho menovca, bývalého vojaka.
Nakoniec sa ukázalo, že bol na Slovensku, na internete sa objavila aj fotografia ďalšieho muža zo zadržania.
Pas zadržaného cudzinca na Ukrajine bol pravdepodobne vydaný na Slovensku. Vo štvrtok o tom informovalo slovenské ministerstvo vnútra.
"Z informácií a fotografií uverejnených v médiách sa dá na základe niektorých znakov dokladu konštatovať, že ide s vysokou pravdepodobnosťou o cestovný pas vydaný na Slovensku, ktorý bol vydaný slovenskému občanovi," uviedlo ministerstvo s tým, že MV SR zatiaľ nedisponuje originálom cestovného dokladu.
Fotografie pasu zverejnilo ukrajinské ministerstvo vnútra.
Predvolali sme si konzula
Podľa informácií SME nie je muž z pasu v súčasnosti na Slovensku, jeho otec vraj potvrdil, že vycestoval do Ruska. Odtiaľ pravdepodobne 3. júla priletel na Ukrajinu.
Ministerstvo zahraničných vecí si pre nejasnosti predvolalo ukrajinského konzula, aby urýchlene overili informácie.
„Napriek opakovaným urgenciám doteraz ukrajinská strana nebola schopná informácie potvrdiť alebo vyvrátiť,“ vraví Peter Susko z tlačového odboru ministerstva.
Bývalý minister zahraničia Eduard Kukan (SDKÚ) si nemyslí, že by Slovensko v tomto prípade niečo zanedbalo.
Ide o trestný čin?
Podľa šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka nemôže zadržanie poškodiť našu povesť v zahraničí.
"Každý sa nejako formuje, každý je vystavený nejakej informácii, nejakej propagande, nikto nemôže garantovať za každého občana svojej krajiny," dodal minister.
"Na prípade intenzívne pracuje aj slovenský policajný pridelenec. Informácie sa snažíme získavať v operatívnej rovine," povedal minister vnútra Robert Kaliňák.
Pripomenul, že na Slovensku je služba v cudzej armáde trestným činom. Je však otázne, či by sa to dalo v tomto prípade takto označiť.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Beata
Balogová
