BRATISLAVA. „Mal som necelé štyri roky, ale ten obraz mám v hlave. Zobudil som sa, rodičia stáli pri okne, za záclonou. Bola to cesta medzi Nitrou a Topoľčanmi, plná vojenskej techniky. Pamätám si výraz v tvári môjho otca a mamy, boli veľmi vystrašení.“
Takto Robert Fico vlani opísal svoje spomienky na august 1968. Povedal tiež, že nebyť okupácie, mohlo dnes byť Slovensko úplne inde. Ocenil spôsob politiky Alexandra Dubčeka.
Napriek tomu Fico v apríli 1986 ako študent práva vstúpil do KSČ.
„Chcel by som naďalej pokračovať v odbornom raste a aktívne sa ako člen KSČ politicky angažovať,“ písal v prihláške do strany. Tajomníkom ÚV KSČ bol vtedy jeden z hlavných aktérov okupácie Vasil Biľak.
Američania ako okupanti
K roku 1968 sa Fico vrátil aj v júni tohto roka, keď Barack Obama oznámil zvýšenie vojenskej iniciatívy USA v Európe.
„Slovensko už má svoje historické skúsenosti s účasťou cudzích vojakov. Spomeňme si na inváziu v roku 1968, preto je táto téma pre nás mimoriadne citlivá,“ povedal Fico.
Dodal, že ako člen NATO vieme spolupracovať v rámci tréningu. „Neviem si predstaviť, že by tu boli protiraketové stanice, ktoré by obsluhovali zahraniční vojaci.“
Glváč ocenil spoluprácu
Minister obrany Martin Glváč v utorok ocenil spoluprácu s armádou USA, ktorá na letisku Sliač práve cvičila so špeciálnymi lietadlami.
Pochvalne sa vyjadril aj zástupca veľvyslanca USA Norman Thatcher Scharpf. „Je to dôkaz veľmi silného partnerstva, ktoré máme medzi americkými vojakmi a slovenskými vojakmi.“
Na otázku, či možno prítomnosť amerických vojakov porovnávať s rokom 1968, Glváč v stredu neodpovedal.

Beata
Balogová
