Bratislava 21. novembra (TASR) - Slovensko očakáva náročné obdobie, pretože súbežne s ratifikačným procesom vstupu SR do Severoatlantickej aliancie bude prebiehať aj rovnaká procedúra vstupu do Európskej únie. Na stretnutí v Bratislave to dnes konštatovali predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský a veľvyslanec EK v SR Eric van den Linden.
Veľvyslanec privítal iniciatívu šéfa parlamentu zapojiť do organizovania referenda o vstupe SR do EÚ všetky parlamentné politické strany. Pre naplnenie tejto strategickej úlohy bude naša spolupráca intenzívnejšia, dodal Hrušovský. Ratifikačný proces do EÚ by sa podľa jeho mienky mohol koordinovať s krajinami V4, pričom prvým krokom bude stretnutie Hrušovského s predsedníčkou maďarského parlamentu 2. decembra v Budapešti.
Predseda NR SR je presvedčený, že nie je dobré, ak korupcia v ktorejkoľvek krajine získava na intenzite. Ako odozvu na vystúpenie belgického europoslanca Dirka Sterckxa otvoriaceho na rokovaní Európskeho parlamentu otázku možného zneužitia fondov EÚ v SR Hrušovský uviedol, že je potrebné nielen prezentovať podozrenia, ale predložiť aj dôkazy o ňom. Parlament je pripravený prijať v boji proti korupcii rozhodné kroky aj zmenou legislatívy. Vláda by mala pripraviť nový zákon o tejto problematike v prvom polroku 2003.
Hrušovského potešilo hlasovanie členov EP za vstup desiatich asociovaných krajín do Európskej únie. Považuje ho za výraz zodpovednosti a nového prístupu k budovaniu jednotnej Európy.
V súvislosti so vstupom SR do NATO Hrušovský nepredpokladá, že je potrebné vypísať referendum. Podľa jeho slov je dôležité sledovať verejnú mienku aj o takýchto dôležitých krokoch vstupu SR do medzinárodných organizácií. Prevládajúci pozitívny postoj obyvateľov dáva nádej, že zavŕšenie celého procesu bude úspešné. Stane sa tak po ratifikácii Washingtonského protokolu parlamentmi členských štátov NATO do summitu aliancie v máji 2004. Národná rada SR by o dokumente mala rozhodnúť v januári - februári toho istého roku, dodal Hrušovský.
*pm pa
NNNN