BRATISLAVA. Poslanci Obyčajných ľudí chcú, aby tajné nahrávanie a zverejnenie nahrávok z dôverných rozhovorov nebolo trestané, pokiaľ odhaľuje trestný čin, napríklad korupciu.
Ich návrhom novely Trestného zákona by sa mal parlament zaoberať na septembrovej schôdzi.
Líder hnutia Igor Matovič nahral súkromný rozhovor s Radoslavom Procházkom zo Siete. Hovorí sa v ňom o platení faktúr bez dokladu.
Matovič tvrdí, že nahrávku zverejnil na internete anonym.
Argumentujú kauzami
Obyčajní navrhujú novelu preto, že existuje podľa nich kontroverzná skutková podstata trestného činu dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy.
Úskalia tohto trestného činu sa vraj ukázali pri snahe trestne stíhať režisérku Zuzanu Piussi v súvislosti s jej dokumentárnym filmom Nemoc tretej moci.
Podobne to je podľa Obyčajných aj pri nemožnosti zverejniť nahrávku s Radoslavom Procházkom. Tá podľa nich usvedčuje Procházku z protiprávneho konania v súvislosti s financovaním jeho prezidentskej kampane.
Poslanci poukazujú aj na utajené nahrávky z káuz Gorila a Sasanka, ktoré sa objavili na verejnosti.
Tvrdia, že vo všetkých prípadoch nahrávky mali napomáhať odhaleniu korupčného konania, hoci vznikli rôznymi spôsobmi, prípadne unikli na verejnosť "nedopatrením".

Verejný záujem
Matovičovo hnutie chce, aby nebol trestne stíhaný ten, kto zhotoví nahrávku a zverejní ju s cieľom prekaziť pripravovaný či páchaný trestný čin alebo s cieľom oznámiť spáchaný trestný čin.
Rovnako by nemal byť podľa návrhu trestne stíhaný ten, kto nahrá a zverejní nahrávku verejného činiteľa.
"Pričom sa vyhotovený záznam alebo jeho časť musí týkať ohrozovania alebo poškodzovania verejného záujmu zo strany tohto verejného činiteľa," píše sa v návrhu novely zákona.
"Ochrana osobnostných práv verejného činiteľa a zásah do jeho cti a ľudskej dôstojnosti vrátane výnimočných prípadov zásahov do jeho súkromia musí v prípade konfliktu s ochranou verejného záujmu ustúpiť," tvrdia obyčajní.
OĽaNO navrhuje, aby novela bola účinná od decembra.