BRATISLAVA. Angličtina by mala zostať ako povinný cudzí jazyk od tretieho ročníka základnej školy, tvrdí minister školstva Peter Pellegrini (Smer).
Šéf rezortu školstva je totiž presvedčený, že ide o jazyk, s ktorým sa deti dohovoria všade vo svete.
"Ja mám štátnicu z nemčiny, ale keď som v Rakúsku rokoval s nemecky hovoriacim partnerom, tiež sme sa bavili v angličtine," dodáva minister.
Zatiaľ stále nie je známa definitívna verzia inovovaného štátneho vzdelávacieho programu.
V jeho návrhu sa pôvodne ešte za Pellegriniho predchodcu Dušana Čaploviča (Smer) rátalo s tým, že sa povinná angličtina od tretieho ročníka zruší ako povinný prvý cudzí jazyk a rodičia si budú môcť zvoliť, ktorý jazyk sa ich dieťa bude učiť.
Ministerstvo zmenu obhajovalo tým, že angličtinu učí 70 percent učiteľov nekvalifikovane, teda, že majú iba maturitu z angličtiny a že chcú zabezpečiť slobodu žiakov a rodičov pri výbere jazyka.
Návrh zmien vo vyučovaní zverejnil na verejnú diskusiu pred viac ako rokom Štátny pedagogický ústav.
Plánované rušenie povinnej angličtiny vyvolalo rôzne reakcie. V máji tohto roku po vyhodnotení pripomienok z verejnej diskusie a po rokovaniach už riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Viliam Kratochvíl avizoval, že angličtinu napokon zrejme zachovajú - rátali s ňou v neoficiálne schválenom rámcovom učebnom pláne.
Druhý cudzí jazyk by mal byť na druhom stupni voliteľný z výberu piatich cudzích jazykov podľa záujmu žiakov či rodičov.
Definitívna verzia zmien vo vyučovaní v základných školách však zatiaľ známa nie je, napokon o nich rozhodne minister. Pellegrini však už teraz potvrdzuje, že angličtina je pre deti potrebná.
Zmeny, o ktorých ešte len rozhodne Pellegrini, by mali byť účinné od septembra 2015.