MOLDAVA NAD BODVOU. Hrboľaté futbalové ihrisko, amatérsky postavené bránky, koncert v garáži, spievanie pri domoch a detské divadlo priamo na ulici.
Organizátori festivalu Moldava Spolu prišli do rómskej osady Budulovská deň predtým, ako sa mali pôvodne odohrať zakázané koncerty.
„Rozhodli sme sa, že sem prídeme pozrieť svojich kamarátov, zahráme si spolu futbal, zahráme spoločne gitarách, zaspievame si a urobili divadlo pre deti,“ opísal atmosféru Martin Vavrinčík z mimovládnej organizácie ETP.
Hoci akciu ohlásili ešte na jar, mesto im ju druhý raz zrušilo deväť dní pred uskutočnením.
„Ľutujem, neviem uvažovať inak,“ povedal po zákaze primátor. Pôvodne sa koncerty v rómskej osade mali konať ešte v júni.
Primátorovi Istvánovi Zachariašovi (SMK) vtedy prekážalo, že by sa konal takmer na výročie spornej policajnej razie. Po akcii ostali v osade desiatky zranených.
Rómovia o ničom netušili
Hoci Zachariaš ešte začiatkom mesiaca festival v osade podporoval, polícia ho napokon prehovorila pre slabú bezpečnosť. Prekážali jej úzke cesty, veľa obyvateľov aj neporiadok.
„Napriek tomu, že sú tu aj psy, aj neporiadok, dokázali sme, že je to bezpečné, vládne tu dobrá atmosféra a nič sa nám nestalo,“ dodáva Vavrinčík.
Poobede v osade prebiehalo bez nejakej koordinácie. Na futbal sa neprišiel z mesta pozrieť nikto, policajná hliadka iba raz.
Stretnutie s kamarátmi, ako to nazývali organizátori festivalu Moldava Spolu, sa v rómskej osade sa zaobišlo bez problémov.
Michal Kaščák z Agentúry Pohoda hovorí, že aj takýmto spôsobom chceli podporiť Rómov, ktorí sa podieľali na príprave zakázanej akcie.
„O ľuďoch z ulice Budulovská sa opäť po roku v médiách hovorilo v negatívnom svetle, chceli si zorganizovať festival a z hora im povedal, že sú bezpečnostná hrozba,“ vysvetlil Kaščák, prečo podporil futbalový turnaj v osade.
Domáci nič netušili
Priznáva, že mu tam chýbali aj ľudia z mesta.
„Verejnosť sme o tomto stretnutí neinformovali, nechceli sme tlačiť na pílu, aby to nevyznelo ako nerešpektovanie zákazu,“ zdôraznil Kaščák ktorý rozhodnutie Zachariaša jednohlasne podporené mestským zastupiteľstvom vníma ako absurdné.
„Po jeho doručení som bol rozhorčený, smutný a zároveň bezbranný, chceli sme ľudom vysvetliť, čo sa vlastne stalo, priznáva Kaščák.
Miestni Rómovia pritom o nečakanej návšteve do rána netušili.
„Domácim sme o futbale povedali až ráno, chceli sme tak zachrániť niečo z atmosféry, ktorá by mala byť v piatok,“ usmieva sa Irma Horváthová, vedúca tamojšieho komunitného centra.
Rómovia z osady boli podľa nej po zrušení akcie sklamaní, ale aj nahnevaní. Horváthová verí, že sa podujatie o rok podarí uskutočniť.
„Domáci, keď sa zrušení koncertov dozvedeli boli sklamaní, ale nepôjdeme predsa proti zákazu primátora mesta,“ hovorí.
„Mali sme vybraných 50 ľudí z osady, ktorí by kosili, dbali na bezpečnosť, usmerňovali autá a návštevníkov,“ opisuje, niektoré z organizačných pravidiel, na ktoré sa Rómovia z osady pripravovali.
Hudobníci namiesto koncertov hrali v osade futbal
FOTO: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Veria, že o rok uspejú
Festival zameraný na zlepšenie spolužitia Rómov a nerómov z Moldavy nad Bodvou podporilo aj americké veľvyslanectvo na Slovensku a prezident Andrej Kiska.
Horváthová verí, že napriek problémom sa festival o rok podarí uskutočniť.
Zatiaľ, čo v osade panovala športová atmosféra, v meste Moldava každodenný život.
„Dobre, že to zrušili, bola by to katastrofa,“ priznáva nám obyvateľka mesta Gabriela (42) neďaleko miestneho úradu. Hovorí, že v meste ešte pred dvomi rokmi neboli také problémy s Rómami ako dnes.
Prekáža jej najmä to, že sú hluční a je ich veľa.
„Nie, nevedela som vôbec o festivale,“ presviedča nám tínedžera Monika pri autobusovej zastávke v centre mesta.
Na otázku, či by sa išla pozrieť do osady na koncerty chvíľu zaváha. „Ale iba s kamarátmi.“
Deti v osade zabávalo divadlo Haliganda.
FOTO: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Kaščák: Bola to veľká radosť aj smútok zároveň
Organizátor zrušeného festivalu v Moldave MICHAL KAŠČÁK sa nezmieril so zákazom.
Kedy ste si povedali, že prídete do Moldavy zahrať si futbal?
„Keď nám doručilo mesto zákaz festivalu deväť dní pred uskutočnením, tak ako organizátori sme uvažovali, čo urobiť. Bol som veľmi rozhorčený, smutný a chvíľu bezmocný. Rozhodli sme sa ich prísť pozrieť a vysvetliť, prečo festival nebude a ukázať, že sa sem dá normálne prísť a zahrať si s nimi futbal.“
Ako prebehla akcia?
„Bola to veľká radosť aj smútok zároveň. Potešilo nás, že sme sa stretli s ľuďmi, s ktorými sme mali mať v piatok veľmi dobre pripravený festival. Nebol by len pre Rómov, ale ľudí odkiaľkoľvek.“
Boli nejaké problémy?
„Nie, nič také nebolo, hoci sme došli na nepripravenú ulicu a len tak na ulici sa spievalo. Nálada bola napriek zákazu festivalu výborná. Naša plánovaná akcia pritom dostala mnoho prívlastkov – politická, provokačná, rómska.“
Festival mal prepájať kultúry. Nie je škoda, že ste na svoju akciu nepozvali aj ľudí z mesta?
„Určite to je škoda, ale je to tak vzhľadom na vývoj tejto kauzy. Polícia aj primátor použili podľa mňa veľmi silné slová na adresu obyvateľov tejto ulice, zapojilo sa do toho ministerstvo vnútra, preto nemalo zmysel vyvíjať tlak a robiť to nasilu. Žiaľ, miestni politici nepochopili, že by mali slúžiť všetkým občanom mesta, nie iba časti.“
Plánujete zorganizovať festival Moldava Spolu o rok?
„Pokúsime sa o to, ale pre mňa je podstatné, aby sa našla zhoda. Musíme mať súhlas ľudí z ulice, či by to opäť chceli. Nie je to jednoduché. Pripravovali si kultúrnu akciu a zrazu sa dozvedeli, že to nemôžu robiť, lebo sú bezpečnostná hrozba. Osobne by som nechcel byť v ich koži. Zároveň musíme cítiť aspoň pochopenie, ak nie podporu od mesta a polície. Ešte som nezažil, aby sa inštitúcie v štáte postavili k festivalu tak deštruktívne ako v Moldave. Šokovalo ma, keď som si v novinách prečítal vyjadrenie úradníčky, že Rómovia v Moldave nad Bodvou majú na kultúru vyčlenený jeden deň.“

Beata
Balogová
