S ruským ministrom obrany hovoril o Ukrajine len Glváč, prezident Kiska sa mu vyhol. Premiér Fico opäť kritizoval sankcie.
BRATISLAVA, BANSKÁ BYSTRICA. Na oslavách SNP v Banskej Bystrici hovoril o Ukrajine s ruským ministrom obrany Sergejom Šojgu iba jeho náprotivok minister Martin Glváč (Smer).
Prezident Andrej Kiska sa s ním nestretol, hoci Rusov na oslavy pozval jeho predchodca Ivan Gašparovič.
Ruský minister podľa Glváča vidí „zlepšenie vzťahov a svetlo na konci tunela“. „Stretnutie ukrajinského a ruského prezidenta v Minsku dáva nádej,“ povedal Glváč.
Napriek mierovým rozhovorom Rusko podporuje separatistov, ktorým sa na Ukrajine v posledných dňoch darí.
Poslanec za OKS a predseda zahraničného výboru František Šebej to prirovnáva ku klamstvám a rokovaniam pred sovietskou inváziou v auguste 1968.

Tajnosti
Glváč tvrdí, že Šojgu komentoval aj názor, že na Ukrajine sú ruskí vojaci. „Boli to slová pre mňa, nechám si ich pre seba.“
Premiér Robert Fico na oslavách opäť kritizoval sankcie proti Rusku. „Pri rokovaní o ďalších sankciách sa nebudeme riadiť propagandou, dezinformáciami alebo záujmami iných krajín.“
Šebej vraví, že premiér by nemal spochybňovať spoločnú európsku politiku. „Zo Slovenska to robí krajinu s nízkou dôveryhodnosťou.“
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák je stále za diplomatické riešenie krízy na Ukrajine, v piatok o nej hovoril v talianskom Miláne s ďalšími ministrami zahraničných vecí z Únie.
„Situácia sa v posledných hodinách opäť sťažila a zhoršila,“ hovorí.
Politológ Juraj Marušiak tvrdí, že ak by Rusi rebelov nepodporovali, ukrajinská armáda by si s nimi vedela poradiť.
„Ak sa potvrdí, že ruskí vojaci naozaj bojujú po boku separatistov, bude potrebné zaujať rozhodné stanovisko,“ vraví Lajčák.
Ďalšia eskalácia napätia podľa Kisku prirodzene vyvolá reakciu Únie aj Slovenska. „Všetci očakávame, že Rusko začne plniť slovo, ktoré dalo v Minsku.“
Bez slova invázia
Analytik CEPI Balázs Jarábik hovorí, že je dokázané, že na Ukrajine sú ruskí vojaci, ale Ukrajinci sa vyhýbajú použiť slovo „invázia“, lebo by Rusku museli vyhlásiť vojnu.
Nemôžu sa podľa neho spoliehať ani na vojenskú podporu Západu.
„Putin môže ísť ďalej, lebo obyvatelia Európy by zásah proti Rusku nepodporili.“ Tvrdí, že Rusko si teraz potrebuje s Ukrajinou dohodnúť prístup na Krym pre potraviny či energie.
„Situácia tam začína byť neznesiteľná.“
Stĺpček Miriam Zsilleovej: Klamár
Po štvrtku sú veci nepríjemne jasné. Protiruský protest na ukrajinskom majdane sa po deviatich mesiacoch zmenil na vojenský konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou. Severoatlantická aliancia má na to dôkazy.
Je to kľúčové zo všetkých doterajších Putinových klamstiev.
Ruský prezident klamal, keď hovoril, že nechce Krym a má ho. Klamal, že nepodporuje separatistov na východe Ukrajiny a pritom im posiela zbrane aj ruských vojakov. A naposledy v Minsku klamal, že chce mier. Teraz svetu pripomína, že má jadrové zbrane.
Po štvrtku sú veci jasné. Na strane separatistov na východe Ukrajiny je oficiálne Rusko, Západ by sa mal konečne prestať báť byť jasne na strane Ukrajiny.
Doteraz sa viac strachoval sám o seba a svoje ekonomické záujmy. Preto neurobil nič, čo by Rusko odstrašilo. Iba povzbudilo.
Tak ako na oslavách SNP pripomenul prezident Andrej Kiska: „Na to, aby zlo zvíťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič.“

Beata
Balogová
