Bratislava 22. novembra (TASR) - Za protiústavný považuje podpredseda Smeru Dušan Čaplovič návrh ministra školstva Martina Fronca zaradiť náboženstvo v alternácii s etikou ako povinne voliteľný predmet na prvý stupeň základných škôl.
Znamenalo by to totiž, že do škôl by počas vyučovania chodili kňazi. Tí by ju podľa Čaploviča mali navštevovať mimo hlavného vyučovacieho procesu. "Akúkoľvek ideológiu by sme nemali tlačiť do školského systému, pred rokom 1989 to bol marxizmus-leninizmus, teraz náboženstvo," konštatoval dnes pre TASR. Do školského systému môže byť náboženstvo zaradené, ale nie ako prioritný predmet, dodal Čaplovič. Školstvo potrebuje podľa jeho slov riešiť zásadné systémové zmeny po obsahovej stránke, komplexnú výchovu mladých, zavedenie povinne voliteľného náboženstva v alternácii s etikou na prvom stupni nerieši.
Podpredseda Smeru navrhol, aby sa náboženstvo vyučovalo v rámci etiky, keďže je jej súčasťou. Rovnaký postup by uplatnil i v prípade jogy, ktorú chce minister ako nepovinne voliteľný predmet zrušiť. Ak by sme brali jogu ako fyzické nie duchovné cvičenie, prirodzene by sa mohli jej prvky niekedy zaradiť do telesnej výchovy, dodal.
Exminister školstva a šéf SDA Milan Ftáčnik rozumie ministrovmu návrhu ako ideologickej priorite KDH. Nesúhlasí s tým, keďže na prvom stupni budú rozhodnutia detí kopírovať názor rodičov, konštatoval Ftáčnik. Pokračoval, že táto zrejme stranícka priorita ministra je predčasným riešením problému, ktorý súvisí s celkovou reformou vzdelávania. Fronc by mal spresniť, koľko to bude stáť, podľa Ftáčnika totiž na podobný krok nie sú vyčlenené finančné prostriedky. V čase, keď sa má šetriť, je to krok, ktorý ide opačným smerom, vyjadril sa exminister. Zároveň podľa neho nemáme dostatok učiteľov etiky. Deti, ktoré sa pre ňu rozhodli, by tak nemal kto učiť.
Súčasný stav, keď je náboženstvo na prvom stupni ZŠ nepovinne voliteľným predmetom, považuje za prijateľný, ktorý dáva priestor všetkým, čo chcú deti vzdelávať v náboženskej výchove.
Zrušenie jogy ako nepovinne voliteľného premetu je v právomoci ministra a môže o tom rozhodnúť, vyjadril sa Ftáčnik. Neguje však potom prácu komisie, v ktorej sedeli aj zástupcovia katolíckej i evanjelickej cirkvi, dodal.
Katarína Tóthová z HZDS súhlasí so zavedením povinne voliteľného predmetu náboženstva v alternácii s etikou od prvého stupňa ZŠ. Keďže existuje v tomto prípade možnosť výberu, považuje to za otázku slobodnej vôle rozhodnutia.
Súhlasí aj so zrušením nepovinnej výučby jogy, keďže je to podľa nej nesystémový prvok v našom školstve a má ďaleko od našej kultúry. Pripúšťa zdravotné plusy jogy, tie by mali byť prezentované v telesnej kultúre.