Počas návštevy Bratislavy zdôraznil, že členské krajiny NATO intenzívne sledujú sedem krajín, ktoré dostali pozvánku od aliancie na jej pražskom summite, a uvedomujú si ich silné aj slabé stránky.
"Argumenty, pokiaľ ide o korupciu, boli vždy dávané do protiváhy s ďalšími argumentmi," odpovedal Rumsfeld na otázku, akú dôležitosť pripisujú USA boju Slovenska s korupciou v nadväznosti na jeho ratifikačný proces smerom do NATO.
Korupcia podľa neho prospieva vo veľkých byrokratických systémoch, kde sú k dispozícii peniaze, a kde je súčasne veľa príležitosti na rozhodnutia podľa vlastnej úvahy.
"Korupcia útočí na srdce demokratického systému," upozornil Rumsfeld. "My veríme v demokratické systémy a tešíme sa pokroku, ktorý sa dosiahol v tejto krajine," dodal.
Premiér Dzurinda zdôraznil, že korupcia je fenoménom, prítomným vo všetkých krajinách, ktoré postupne prechádzajú od komunizmu k demokracii. Vládny program nového kabinetu však obsahuje záväzok boja s korupciou. "Usilovali sme sa aj v uplynulom období zápasiť s týmto fenoménom a toto úsilie budeme stupňovať," zaviazal sa Dzurinda s tým, že vláda a aj on sám si uvedomuje, že Slovensko bude trvale prosperujúcou a demokratickou krajinou vtedy, ak dokáže maximálne potlačiť korupciu.
Minister obrany Ivan Šimko dodal, že vládny program počíta s vytvorením špeciálnych orgánov činných v trestnom konaní od vyšetrovania cez prokurátora po sudcu, ktorí sa budú prioritne zaoberať bojom s korupciou. "Okrem toho chceme zúžiť priestor pre možnosť korupčného správania sa a to predovšetkým debyrokratizáciou. Aby sa o tých veciach, o ktorých úradníci nemusia rozhodovať, aby sa o nich nerozhodovalo, pretože to vytvára priestor pre poskytovanie úplatkov," uzavrel.