Bratislava 22. novembra (TASR) - Americký minister obrany Donald Rumsfeld dnes ako prvý predstaviteľ americkej administratívy bezprostredne po skončení pražského summitu NATO pricestoval spolu s premiérom Mikulášom Dzurindom na Slovensko.
O výsledkoch pražského summitu aliancie, procese realizácie reformy Ozbrojených síl SR a aktuálnych otázkach fungovania NATO po jeho rozšírení Rumsfeld v Bratislave rokoval s prezidentom republiky Rudolfom Schusterom, predsedom vlády, predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským, ministrom obrany Ivanom Šimkom podpredsedami NR SR i poslancami zákonodarného zboru.
Schuster sa domnieva, že Slovensko sa môže stať plnoprávnym členom Severoatlantickej aliancie skôr, ako o dva roky. Podľa jeho slov treba aktívne pristupovať k procesu ratifikácie, čo znamená pokračovať v reforme ozbrojených síl. Za isté riziko, ktoré by mohlo tento proces ohroziť, považuje korupciu.
Minister obrany USA Donald Rumsfeld na stretnutí s hlavou štátu ocenil doterajšie kroky a zmeny v rezorte obrany ako aj prácu predchádzajúceho ministra obrany Jozefa Stanka a súčasného šéfa rezortu Šimka.
Pozvanie Slovenska do aliancie je podľa ministra obrany USA dôležitým dňom nielen pre Slovensko, ale aj pre NATO a USA. Rozhodnutie o rozmiestnení cudzích vojsk na území SR a nasadení slovenských vojakov v zahraničí je plne v kompetencii slovenských politikov, pokračoval Rumsfeld po rozhovoroch s premiérom a ministrom obrany. Slovensko podľa neho už v súčasnosti prispieva k mieru na celom svete a má svoju špecializáciu, ako sú napríklad chemické, biologické a ženijné jednotky, ktoré v pôsobia v Afganistane. Poďakoval sa slovenským vládnym predstaviteľom za pomoc v Afganistane a vo vojne proti terorizmu. Minister obrany USA zároveň podporil vládny kabinet v jeho úsilí bojovať s korupciou. Tá podľa neho útočí na srdce demokratického systému.
Premiér zdôraznil, že korupcia je fenoménom, prítomným vo všetkých postkomunistických krajinách. Vládny program nového kabinetu však obsahuje záväzok boja s korupciou. Zápas s korupciou chce Dzurinda stupňovať, pričom poznamenal, že Slovensko bude trvale prosperujúcou a demokratickou krajinou vtedy, ak dokáže maximálne potlačiť korupciu.
Minister obrany Ivan Šimko dodal, že vládny program počíta s vytvorením špeciálnych orgánov činných v trestnom konaní od vyšetrovania cez prokurátora po sudcu, ktorí sa budú prioritne zaoberať bojom s korupciou.
Hrušovský návštevu amerického ministra vníma ako prejav veľkej dôvery USA v politiku, ktorú dnes SR realizuje. Uistil ho, že sa môže spoliehať na NR SR, ktorá bude vždy podporovať a obhajovať myšlienky demokracie právneho štátu a slobody. Na rokovaní sa zúčastnili aj podpredsedovia parlamentu Béla Bugár (SMK), Pavol Rusko (ANO), Viliam Veteška (HZDS) a predseda výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť Robert Kaliňák (Smer). Prítomnosť zástupcov oboch pólov politického spektra vníma Hrušovský ako dôkaz zjednotenia sa v otázkach národného záujmu, čo Rumsfelda potešilo.
Po odlete zo Slovenska v sobotu ráno navštívi americký minister obrany ešte Slovinsko.
*bmg rč
NNNN