BRATISLAVA. Povinnosť skloniť sa pred majestátom Ústavy má každý, ale pre tých, ktorí sú zvolení alebo menovaní do ústavných funkcií to platí predovšetkým.
Pri príležitosti sviatku Dňa Ústavy to vyhlásil prezident Andrej Kiska.
"Vo vzťahu k Ústave by nás mali viesť pokora a zodpovednosť, aby každý, kto je povinný a oprávnený pracovať s textom Ústavy, konal aktívne a rozhodoval tak, ako to vyžaduje prospech štátu, celej spoločnosti a každého jednotlivca," povedal Kiska.
"Ak sa náš vzťah k Ústave bude vyvíjať takýmto spôsobom, potom sa aj Deň Ústavy stane spontánnou slávnosťou našej krajiny a jej obyvateľov," myslí si.
Prezident si podľa svojich slov uvedomuje, že veľká časť spoločnosti vníma tento štátny sviatok viac formálne až nezainteresovane.
Ústava zaväzuje
"Deň prijatia Ústavy 1. september 1992 nebol dátumom vzniku Slovenskej republiky ako samostatného štátu, ale Ústava sa stala jeho zakladajúcim dokumentom a od prvého dňa jeho existencie bola rozhodujúcim štátoprávnym pilierom usporiadania našej republiky," uviedol prezident.
"Prijatie Ústavy síce nevnímame ako porovnateľne slávny a chrabrý okamih v našich novodobých dejinách ako Slovenské národné povstanie. Je však isté, že naša štátnosť vyjadrená v Ústave sa opiera aj o odvážny, emotívny, demokratický a v našej histórii o jedinečný odkaz povstania," pripomenul.
V tejto súvislosti spomenul aj November 1989.
"Hoci výročie 17. novembra vzbudí možno v spoločnosti silnejšie emócie než dnešný sviatok, demokratické ideály Novembra 1989 sa v skutočnosti premietli aj do Ústavy Slovenskej republiky," dodal.
Prezident na záver skonštatoval, že Ústava nám garantuje také hodnoty, akými sú základné práva a slobody, právny štát a parlamentná forma vlády.
"Tieto garancie sú priamou výzvou, aby sme si každý deň uvedomovali, že základný zákon zaväzuje, a nielen na Deň Ústavy, každého, predovšetkým však ústavných činiteľov a ďalšie orgány verejnej moci."
Štátnici gratulovali
Kiska dostal pri príležitosti štátneho sviatku blahoprajné posolstvá od amerického prezidenta Baracka Obamu či nemeckého prezidenta Joachima Gaucka
Obama v liste ocenil, že Slovensko, potom ako úspešne uskutočnila transformáciu na slobodnú a demokratickú spoločnosť, aktívne zdieľa svoje skúsenosti z posledných dvoch dekád s krajinami, ktoré sú stále na ceste k rozvinutej demokracii.
"Slovenský záväzok k medzinárodnej bezpečnosti v regióne aj mimo neho jasne demonštruje naše spoločné pochopenie, že najlepší spôsob na dosiahnutie mieru a prosperity je prostredníctvom rešpektovania ľudských práv a vlády práva," napísal prezident Obama.
Gauck vo svojom telegrame pripomenul, že Slovensko a Nemecko spája veľmi úzky a priateľský vzťah, pričom vyzdvihol partnerskú spoluprácu v NATO, Európskej únii a eurozóne.
"Som pevne presvedčený, že aj v budúcnosti dokážeme spoločne zdolať výzvy a spoločne sa zasadzovať za silnú Európsku úniu a stabilnú eurozónu," uviedla nemecká hlava štátu.
Blahoželania poslali aj český prezident Miloš Zeman, chorvátsky prezident Ivo Josipovič či belgický kráľ Filip.