SME
Pondelok, 1. marec, 2021 | Meniny má AlbínKrížovkyKrížovky

Pellegrini chce pružné ministerstvo, prehodnotí vysoké školy

Minister školstva vraj zatiaľ nemá peniaze na vyššie platy učiteľov, plánuje ohraničiť počty žiakov.

Peter Pellegrini.Peter Pellegrini. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Nový minister školstva Peter Pellegrini chystá zmeny v školstve.

Hovorí, že chce pružné ministerstvo, od ktorého učitelia dostanú na svoje otázky aj odpoveď.

Na vyššie platy vraj zatiaľ peniaze nemá.

Pellegrini chce prehodnotiť aj štatúty vysokých škôl a univerzít.

„Ak Akreditačná komisia kvalifikovane rozhodne, že škola by mala zaniknúť, rozhodnutie podpíšem.“

V nových školských zákonoch chce ohraničiť počty žiakov tak, aby aj trieda s minimálnym počtom žiakov mohla zaplatiť učiteľa.

Upozornil, že zriaďovatelia aj samotný rezort školstva musia reagovať na situáciu na trhu práce.

„Je našou povinnosťou podporovať také študijné odbory, v ktorých absolventi nájdu uplatnenie,“ povedal.

Plánuje zefektívniť školstvo a pokračovať v modernizácii.

Rozhovor agentúry TASR

Vo funkcii ste približne dva mesiace. Aké opatrenia ste už stihli spraviť na ministerstve?

Prvé kroky viedli k prestaveniu fungovania rezortu ako takého, pretože personálne a hlavne po procesnej stránke to nezodpovedalo mojim predstavám. V týchto dňoch budú dobiehať posledné zmeny. Zmena organizačnej štruktúry aj nejaké zásadnejšie výmeny na kľúčových postoch. To by sa malo udiať teraz na začiatku školského roku. A do nového školského roku by sme už chceli ísť s ministerstvom skonsolidovanejším, logicky usporiadaným a zároveň aj s novými ľuďmi.

Hovorili ste, že chcete mať z ministerstva modernú inštitúciu. Fungoval rezort pod bývalým vedením zle alebo neefektívne?

Nechcem povedať, že zle. Jednoducho nie podľa mojich predstáv. Ja som prišiel z ministerstva financií, ktoré patrí k tomu, myslím, top v rámci verejnej správy. Keď som to porovnal s tým, ako to funguje tu, tak, samozrejme, boli tu vážne rozdiely. Tento rezort musí fungovať flexibilnejšie, živšie a pružnejšie reagovať na požiadavky zvonku. Hlavne pedagógov, zriaďovateľov škôl. Zdalo sa mi to tu trošku skostnatené.

Hovoríte o flexibilnom ministerstve, čo si pod tým majú učitelia alebo zriaďovatelia predstaviť?

Učitelia si pod tým majú predstaviť, že keď napíšu nejaký dotaz na ministerstvo alebo na nejakú našu podriadenú organizáciu, tak by mali dostať kvalifikovanú odpoveď, ktorá by mala prísť veľmi rýchlo. Stretol som sa s mnohými pedagógmi, ktorí mi signalizujú, že často sa ani nedočkajú odpovede, alebo niekedy dostanú takú odpoveď, že ani sami nevedia, čo majú pod ňou rozumieť. A najmä, organizácia by mala byť taká pružná, aby vedela niektoré veci proaktívne riešiť. To znamená, nielen odbľabotať formulku z vyhlášky, alebo z nejakého zákona, ale možno nájsť spôsob riešenia tak, aby sme vyhoveli potrebe učiteľa alebo samotnej školy.

Pri menovaní ste vyhlásili, že kto nebude stíhať vášmu tempu, pôjde preč. Už niekto nestíhal?

Je ich viacej. Keď to spočítam, tak k 2. septembru bude 10 kľúčových ľudí na ministerstve už na iných pozíciách, alebo tu už nebude. A ten počet sa bude blížiť minimálne k dvadsiatke, pretože vidím vážne nedostatky aj v riadení podriadených organizácií, ktorých máme nesmierne množstvo a niekedy mám pochybnosť, čo vôbec robia. Niekedy sa mi zdá, že sa z nich stali len prijímatelia štrukturálnych fondov a už dávno neplnia to poslanie, ktoré majú plniť. To znamená, byť v teréne a byť k dispozícii učiteľovi a školám.

Kedy by sa tieto zmeny mali podriadených organizácií dotknúť?

V pondelok (25.8.) som rozhodol o výmene generálneho riaditeľa na agentúre pre štrukturálne fondy, pretože nie som spokojný s tým, ako sa čerpajú fondy. Máme teraz naozaj prioritu odblokovať platby. Organizácia v tomto prípade nestíhala požiadavkám. Meškala, urobila chyby. Plánujem výmeny v priebehu nasledujúcich dní aj v niektorých ďalších podriadených organizáciách. Mnohé nastanú tým, že sa organizácie zlúčia, alebo budú zrušené.

Koľko podriadených organizácií chcete mať?

Nechcem hodiť číslo len tak do pľacu. Ale určite menej ako polovicu zo súčasných. A bol by som radšej, keby to bola tretina. Keď ich mám dnes 16, musí ich byť menej ako osem a bol by som rád, keby už v roku 2015 sme šli s takýmto počtom.

V prvom návrhu rozpočtu na budúci rok je pre školstvo o 16,6 milióna eur menej, ako bolo na tento rok. Avizovali ste už niektoré zmeny, ktoré sa týkajú počtu asistentov, navýšenia peňazí na stravu pre deti z reedukačných centier či platy učiteľov. Bude tento rozpočet stačiť?

Rozpočet, tak ako je nastavený, je prvý nástrel. Stále je ešte priestor do 15. októbra, keď ho má schváliť vláda, aby sme vyjednávali s ministerstvom financií. Čo sa týka tých kľúčových otázok, a to je zabezpečenie zvýšeného počtu asistentov aj v roku 2015, tak tam máme vyčlenených dodatočných 6 miliónov eur na túto záležitosť. To zníženie je prejavené aj v znížení miery financovania na štrukturálne fondy. My zároveň musíme šetriť aj dovnútra. Urobíme si najprv poriadok doma a budeme si hľadať zdroje aj na bežné prežitie, ale aj aby sme skvalitnili prácu.

A čo platy pre učiteľov?

Čo sa týka platov, to je samozrejme už iná položka. Platy pre toto množstvo ľudí a zvýšenie napríklad o tých 5 percent sa bude hýbať niekde na úrovni 60 až 80 miliónov eur. Záleží, aké všetky skupiny budú dohodnuté. Budeme žiadať ministerstvo financií, v prípade ak to bude možné, aby našlo zdroje navyše.

Takže peniaze ešte nemáte garantované...

Ešte ich nemáme garantované, ale, samozrejme, predpokladám, že udržíme toto tempo rastu, že sa udrží dobrý výber daní, že sa podarí ďalej pokračovať v boji proti daňovým podvodom, čo pomáha naplniť kasu a že tých zdrojov tam bude ku koncu roka toľko, aby vytvorili nejakú rezervu, aby sme mohli od nového roku platy zvýšiť.

Kedy sa učitelia dozvedia, či budú mať viac na platy?

Budem robiť všetko pre to, aby sme pokračovali vo zvyšovaní platov a myslím si, že ten boj vybojujeme úspešne a ja pevne verím, že nájdeme spôsob, ako zase finančne prilepšiť pedagógom aj v roku 2015.

Doteraz neexistuje zákonná garancia zvyšovania platov. Momentálne je to celé na ľubovôli ministra školstva. Neuvažujete nad zakotvením zvyšovania platov pre učiteľov aj do legislatívy?

Pozrite, sú nejaké zaužívané objemy prostriedkov v rámci krajín OECD, koľko percent z HDP by malo smerovať z rozpočtových zdrojov do školstva. Samozrejme, Slovensko je nižšie ako je priemer. Ale stanoviť to zákonom, je naozaj komplikované. Pretože štát sa hýbe v turbulentných časoch. Ja si myslím, že tie prostriedky, ktoré dnes máme, sa musíme naučiť využívať efektívne.

O peniazoch do školstva hovorila aj správa o stave školstva, čo s ňou bude?

Ja sa s kolegami poradím a budem rokovať aj s partnermi. Partneri z odborov nás vyzývajú, aby sme ju čo najskôr predložili na rokovanie vlády a schválili. Správa definuje nejaké požiadavky, stanovuje dokonca aj nejaké sumy, ktoré by mali ročne do školstva prechádzať. Ukazuje sa, že pri pravidelnom zvyšovaní platov a pri tých zdrojoch, ktoré idú z rozpočtu, ale aj zo štrukturálnych fondov, ktoré idú do školstva, tak sa takmer darí napĺňať ten ročný objem prostriedkov, ktoré by mali dodatočne do školstva prichádzať.

Ako ste spokojní so stavom vysokého školstva na Slovensku? Váš predchodca hovoril, že je veľa vysokých škôl a mnoho absolventov končí na úradoch práce. Ako to vnímate vy?

Je pravda, že ten počet vysokých škôl na Slovensku je k počtu obyvateľov relatívne vysoký. Ročne nás vysoké školstvo stojí viac ako pol miliardy eur. To nie je malá suma, s ktorou, samozrejme, vysoké školy hospodária veľmi samosprávne. Na druhej strane treba povedať, že nie všetky dosahujú kvalitu, akú by sme si predstavovali. Nie všetky reagujú na potreby trhu práce.

Čo s takými vysokými školami?

V prvom rade dnes prebieha veľká komplexná akreditácia, ktorá by do roka mala ukázať to, v akom stave je vysoké školstvo, ktoré univerzity môžu zostať univerzitami, ktoré vysoké školy ešte spĺňajú parametre vysokej školy. A ja si veľmi dobre viem predstaviť, že ak dostanem na stôl jedno kvalifikované rozhodnutie akreditačnej komisie, že niektorá škola by mala zaniknúť, budem bez akýchkoľvek problémov ochotný takéto rozhodnutie podpísať. Minimálne čo chcem spraviť, je to, aby sme čo najskôr, ale naozaj spravodlivo začali informovať študentov stredných škôl, aká je kvalita absolventov vysokých škôl a ich pravdepodobné umiestnenie na trhu práce. Či nájdu uplatnenie v tom, čo vyštudovali. Takýto ranking by mohol vytvárať slušný tlak na rodičov a žiakov, keď si vyberajú vysokú školu, aby išli naozaj len tam, kde sa im to oplatí a kde nájdu zamestnanie. Tak by mohol začať klesať záujem o tie školy, ktoré sú neefektívne a možno prirodzeným spôsobom by mohli takto ekonomicky zahynúť a zaniknúť.

Kedy by mal vzniknúť takýto ranking?

Teraz výrazne posilňujeme Inštitút vzdelávacej politiky po vzore Inštitútu finančnej politiky na ministerstva financií. Je to analytický útvar, aby sme zaviedli naozaj do hodnotenia školstva jasné fakty, aby sme neriadili školstvo len na základe emócií. Takže pracujeme s kolegami na tom rankingu, aby sme v spolupráci s ministerstvom práce a Sociálnou poisťovňou vedeli takýto spravodlivý ranking čo najskôr zverejniť.

Hovoríte, že školstvo by sa nemalo riadiť na základe emócií. Bývalé vedenia rezortu sa neriadili podľa čísiel, ale podľa emócií?

To netvrdím. Ja tvrdím, že potrebujeme vniesť viac exaktnosti a exaktných čísiel a hlavne pre informovanie verejnosti. Pretože aj rebríčky, napríklad neziskových organizácií, ktoré iba pozbierajú nejaké dáta, sú nie vždy úplne pravdivé. Chcel by som, aby sme zverejňovali štátny rebríček naozaj na overených dátach bez emócií, bez ohľadu na to, aký je minister.

Váš predchodca pripravoval sériu školských zákonov, ktoré už boli rozdiskutované s učiteľmi či s inými odborníkmi. Čo bude s týmito zákonmi?

Nechcem ten proces prerušiť, to znamená ani spomaliť. Chcel by som, aby vláda tieto všetky zákony schválila najneskôr do Vianoc, aby sme v januári, februári absolvovali prvé a druhé čítanie v parlamente, aby už v marci boli zákony platné a aby boli účinné od 1. septembra 2015. S tým, že tam, kde sa dohodneme s učiteľmi alebo so zriaďovateľmi, že na niektoré veci sa budú musieť adaptovať trochu dlhšie, tak prechodným ustanovením posunieme účinnosť niektorých konkrétnych opatrení.

Aké zásadné zmeny prinesú tieto zákony?

V rámci financovania škôl budeme hovoriť o zmene, pretože dnes nám financovanie na žiaka vytvára niekedy katastrofálne prostredie, kde sa súťaží o žiaka, kde máme čierne duše vo výkazoch, keďže momentálne nedisponujeme rezortným informačným systémom. Prichádzame na to, že niekde sú žiaci zapísaní ako keby v dvoch školách. Posielame prostriedky na nich tým pádom dvojmo. Dochádza k plytvaniu, takže potrebujeme zmeniť systém.

O akú zmenu v tomto smere pôjde?

Bude to kombinácia minimálneho a maximálneho počtu žiakov v triede a vypočítame financovanie tak, aby, ak má trieda minimálny počet žiakov, aby bola schopná z toho normatívu odfinancovať prevádzku, ale aj plat učiteľa, ktorý v tej triede učí.

Budú sa financie odvíjať aj od úspešnosti školy?

Na základnom školstve je to veľmi problematické. Pretože musíme si uvedomiť, že výsledky, či už je to medzinárodné testovanie alebo aj naše domáce, nemusia vždy odzrkadľovať kvalitu školy. Čiže bol by som nespravodlivý, keby som na základe nejakých takýchto meraní diferencoval financovanie základného školstva. Iné je to už pri stredných školách. Tam by sme si už mohli trúfnuť možno dávať nejaký príplatok alebo, naopak, nejakú zrážku z bežného normatívu pre školu, ktorá je menej efektívna.

Na stredných školách sa spúšťa projekt duálneho vzdelávania, je u zamestnávateľov záujem sa do tohto projektu zapojiť?

Ako kde. Ale je pravda, že na mojich stretnutiach s piatimi najvýznamnejšími priemyselnými zväzmi volajú po tom, aby sme konečne predstavili zákon o odbornom vzdelávaní a je dokonca jednou z priorít nielen ministerstva, ale aj vlády. Zákon je už relatívne dobre rozpracovaný, my musíme nájsť ešte určité spôsoby s ministerstvom financií, ako motivovať tých podnikateľov, aby zapojili svoje firmy do duálneho vzdelávania. Oni si na jednej strane uvedomujú, že je to pre nich nevyhnutnosť investovať do svojho nového aktíva - a to sú ich budúci zamestnanci, ale na druhej strane chceme ich zvýhodniť tak, že tí, ktorí budú do svojich firiem brať tých žiakov na prax, aby mali určité úľavy.

Už máte nejaké konkrétne firmy, ktoré sa zapojili?

Samozrejme, už máme pilotné projekty, kde spolupracujeme s rakúskou obchodnou komorou, s nemeckou obchodnou komorou a s firmami ako Volkswagen. V Zlatých Moravciach prebieha pilotné testovanie takéhoto vzdelávanie, kde už v rámci existujúcej legislatívy firmy podpísali zmluvy so školami a od 1. septembra sa tam začne vyučovanie už v takomto procese.

Koľko škôl je už zapojených do tohto projektu?

Do národného projektu Rozvoj stredného odborného vzdelávania financovaného z eurofondov sú zapojené všetky stredné odborné školy, s výnimkou Bratislavského kraja. Ide o približne 380 stredných odborných škôl. V prípade 347 SOŠ sú už uzavreté zmluvy o spolupráci. Zo zapojených SOŠ je vybratá vzorka 21 SOŠ, kde sa vytvoria centrá odborného vzdelávania a prípravy a prioritne sa v nich bude overovať zavádzanie prvkov duálneho vzdelávania.

O aké odvetvia je záujem v tomto duálnom vzdelávaní?

Veľký záujem je naozaj aj o remeselné činnosti. Strojársky priemysel má veľmi veľký problém z oblasti kovoobrábania. Naozaj ide o profesie, s ktorými sme nemali nikdy problém. Teraz zamestnávatelia signalizovali, že je veľký problém nájsť zváračov. Vozíme naozaj ľudí z Rumunska a z iných krajín a pracujú tu. Čo je problém, na môj vkus máme vysoké percento tých, čo idú po skončení strednej školy na vysokú školu. Niekedy je to 66 percent, niekedy 65 percent absolventov stredných škôl pokračuje na vysokých školách. Často ide len o riešenie situácie, možno ešte si predĺžiť trochu to štúdium, lebo je problém na trhu práce.

S príchodom nového ministra na rezort školstva sa väčšinou rušia rozhodnutia bývalého vedenia. Nepomohla by slovenskému školstvu kontinuita, širšia politická zhoda na prioritách?

Áno potrebovali by sme nájsť taký široký konsenzus, aby sme nestresovali školský systém po každom nástupe nového ministra. Ministri by tu nemali prichádzať, aby tu po sebe zanechali nejaký pomník a zas nejakú reformu, ktorá sa bude volať po ich mene, ale naozaj, aby sme plnili priority. Stresujeme pedagógov, ktorí sú často na prášky, lebo sa im zase zmení celý vyučovací proces a nové predpisy a nové zákony a to nie je dobré.

Čiže budete iniciovať aj širokú politickú dohodu na prioritách v školstve?

Určite áno, nechcem, aby školstvo bolo predmetom politických hádok a hašterení.

Príhovor ministra k školskému roku

Milí žiaci, študenti, vážení učitelia a rodičia,

Na brány každej školy neúprosne klope nový školský rok. Dva bezstarostné mesiace prázdnin, oddychu, neopakovateľných zážitkov striedajú povinnosti.

Milí žiaci, milí študenti,

pred sebou máte 187 vyučovacích dní. Sú to dni, počas ktorých na Vás čaká svet objavovania, dni, kedy budete získavať nové informácie, vedomosti, osvojíte si praktické zručnosti, ale tiež získate nových priateľov. Čakajú Vás aj zaťažkávajúce dni, ktoré budú spojené s písomkami, či testovaním. Nezabúdajte však, že škola nie je len o rôznych úlohách a stresoch zo skúšania. V škole získate vedomosti a prehľad, vďaka ktorému zistíte, čo chcete v živote dosiahnuť.

Milí deviataci, pred Vami je náročný školský rok.

Oveľa náročnejšie, ako úspešne zvládnuť aprílové záverečné testovanie, bude voľba takej strednej školy, ktorá vás bude pripravovať na vaše budúce povolanie. V dnešnej dobe je extrémne dôležité, aby ste si vybrali taký študijný odbor, ktorý Vás nielen baví, ale v ktorom nájdete uplatnenie aj po skončení štúdia. To znamená, nájdete si prácu. Verím, že rodičia, výchovní poradcovia a aj Vaši pedagógovia Vám s týmto výberom radi pomôžu. Som presvedčený, že mnohí z Vás vedia, čo chcú dosiahnuť, a ak si pôjdete za svojim, úspech sa skôr či neskôr dostaví.

Nový školský rok je výnimočný pre viac ako 54 000 prváčikov a ich rodičov, lebo je ich prvý.

Milí prváčikovia, je mi cťou Vás privítať v školských laviciach. Škola sa pre Vás stáva druhým domovom. Vaša zvedavosť, učitelia a rodičia Vám pomôžu preklenúť malý strach z neznáma. Na konci školského roka budete vedieť všetci čítať, počítať a získate aj veľa iných poznatkov. Prajem vám veľa úspechov a radosti z každého dňa, ktorý strávite v škole.

Vážení učitelia,

aj keď niekedy môžete mať pocit, že Vaše povolanie je nedocenené, vždy ste boli, ste a vždy budete tým rozhodujúcim článkom v reťazci výchovy a získavania vzdelania našich detí. Bez akýchkoľvek oficialít Vás chcem ubezpečiť, že urobím všetko pre to, aby som bol pre Vás vnímavým a ústretovým partnerom so schopnosťou dať školstvu vážnosť, rešpekt a postavenie, aké si zaslúžite.

Funkciu ministra som prevzal s cieľom dosiahnuť, aby sa náš školský systém výrazne zefektívnil a pokračoval v trende modernizácie. Za dôležitú v tomto snažení považujem spoluprácu s celou sieťou škôl aj našich školských partnerov, so samosprávami a aj s rodičmi. Ako meradlo úspechu nevnímam počet schválených zákonov ani interaktívnych tabúľ. Tie nie sú cieľom, sú len prostriedkom. Ministerstvo školstva, všetky jeho organizácie a všetci jeho pracovníci by mali byť partnerom pre Vás a Vaše potreby. Verím, že sa nám spoločne podarí vytvoriť taký model, v ktorom žiaci dostanú dostatočný priestor na rozvoj svojich schopností a talentu, aby sa pre nich škola stala naozaj základom pre ich budúci život.

Pravda, na štúdium sú potrebné aj vhodné podmienky. Je preto mojou osobnou ambíciou pomáhať vytváraniu podmienok pre Vás - pre učiteľov a ostatných pedagogických pracovníkov tak, aby Ste boli spokojní v práci a rešpektovaní v spoločnosti. Najdôležitejšie však je, aby ste všetci prichádzali do škôl so zaujatím, s ambíciami a s úsmevom.

Vážení pedagógovia a rodičia,

Hoci sa v tento slávnostný deň nechcem podrobne venovať analýze školských problémov a výziev, vieme spoločne, že zriaďovatelia, ako aj samotný rezort školstva, musí okrem iného reagovať na situáciu, ktorá je na trhu práce. Je našou povinnosťou podporovať také študijné odbory, v ktorých absolventi nájdu uplatnenie. Voľba povolania je jednou z najdôležitejších udalostí v živote človeka a úloha rodiny v tomto procese je neodškriepiteľná. Rád by som preto apeloval na vás, milí rodičia , aby ste vo fáze, keď sa vaše deti rozhodujú o tom, čo budú študovať, im boli nápomocní pri voľbe takého študijného odboru, vďaka ktorému sa v budúcnosti nestratia.

Želám vám - všetkým učiteľkám, učiteľom, odborným zamestnancom i nepedagogickým pracovníkom, žiakom, ako aj rodičom - úspešný školský rok a teším sa na Vás pri osobných stretnutiach.

minister školstva Peter Pellegrini

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Získaj náskok pred štartom
 2. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 3. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 4. FIIT – vedomosti, ktoré majú zmysel
 5. Štúdium, ktoré sadne
 6. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 7. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 8. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 9. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 10. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 1. 26 years of providing you with essential information
 2. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 3. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 4. Tieto farmy dávajú prácu domácim. A podporujú región
 5. Cirkevné gymnázium v Snine patrí medzi najlepšie v kraji
 6. O2: Mentálne zdravie zamestnancov je pre nás veľkou prioritou
 7. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 8. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 9. Dáma s pávím pierkom
 10. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 23 132
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 13 034
 3. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 10 508
 4. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 10 009
 5. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 8 326
 6. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 634
 7. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 7 152
 8. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov 6 035
 9. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 5 537
 10. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 5 081
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Peter Pellegrini

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Futbalisti FC DAC Dunajská Streda na ilustračnej fotografii.

Na Slovensko tečú z Maďarska milióny eur.

26. feb
Opatrenia v boji s koronavírusom sa opäť sprísnia.

Bude sa dať chodiť do prírody? Kde bude nutný respirátor?

12 h
Alena Zsuzsová počas hlavného pojednávania vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. (14.1.2020)

Tep srdca merajú veľmi presne.

10 h

Neprehliadnite tiež

Sudkyňa Marcela Kosová.

Návrh nepodporuje potreby účastníkov konaní a nekorešponduje ani s usporiadaním prokuratúry.

12m
Prísnejšie opatrenia bude v Česku kontrolovať viac policajtov.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 308-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 7 189 obetí. Opatrenia riadi covid automat.

3 h
Maďarský premiér Viktor Orbán (vpravo) a slovenský premiér Igor Matovič počas prehliadky stráže v Budapešti.

Maďarskému premiérovi pomáha dvojaké občianstvo.

9 h