Bratislava 29. júna (TASR) - Od 1. júla začne platiť doteraz najrozsiahlejšia novela základného zákona štátu - Ústava SR. Po takmer dvojtýždňovej rozprave ju zákonodarný zbor schválil 23. februára tohto roku a prezident SR Rudolf Schuster ju podpísal 8. marca. Časť jej ustanovení vstúpi do platnosti 1. januára 2002 - veci týkajúce sa Ústavného súdu SR a verejného ochrancu ľudských práv.
Novela upravuje vzťah medzinárodného a vnútroštátneho práva a vytvára priestor na vstup SR do Európskej únie a NATO. Medzi ďalšie kľúčové zmeny, ktoré nastali v ústave, patrí rozšírenie právomocí Najvyššieho kontrolného úradu SR, Ústavného súdu SR, úprava postavenia Národnej banky Slovenska a vydávanie občanov na trestné stíhanie pred medzinárodný súdny tribunál. Posilňuje nezávislosť súdnej moci, rozširuje možnosti sudcovskej samosprávy vytvorením Súdnej rady SR, umožňuje vytvoriť plnohodnotný druhý stupeň územnej samosprávy a zriadiť inštitút verejného ochrancu práv občanov - ombudsmana.
Jednou zo zmien je predĺženie väzby obvinených alebo podozrivých osôb z 24 na 48 hodín, pri obzvlášť závažných trestných činoch na 72 hodín. Článok o nútenej práci zase vytvorí priestor na prácu obyvateľov v prospech svojej obce. Podľa znenia ústavy nerastné bohatstvo, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje a vodné toky sú vlastníctvom SR.
Novelizácia základného zákona štátu bola pripravovaná niekoľko mesiacov a mala dve desiatky pracovných variantov. Posledný bol do parlamentu predložený 24. mája 2000.