Dosah doterajších sankcií naše firmy ešte necítia.
Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom
BRATISLAVA. Premiér Robert Fico v stredu nepovedal, či Slovensko bude, alebo nebude vetovať nový balík sankcií Európskej únie proti Rusku.
Hovoril o nich v stredu za zatvorenými dverami s ministrami aj zástupcami sociálnych partnerov.
Podľa niektorých informácií im vraj povedal, že si je vedomý, že sa nemôžeme postaviť proti partnerom v Európskej únii. No chce sa selektívne pozrieť na niektoré tovary z nového sankčného zoznamu.
Ide o strojársku výrobu
Sankcie
Rozšírený zoznam sa týka štyroch oblastí:
prístupu na kapitálové trhy,
sektora obrany,
tovarov dvojakého určenia (v civilnej a vojenskej oblast); k týmto sankciám budeme mať zrejme určité výhrady,
citlivých technológií.
Fico po rokovaní vlády medzi novinárov neprišiel.
Jeho hovorkyňa Beatrice Szabóová povedala, že čakajú na detailný zoznam tovarov, ktorých sa majú týkať rozšírené sankcie, a potom sa vyjadria.
Európska komisia ho poslala v stredu poobede. Sankcie sa týkajú prístupu na kapitálové trhy, sektora obrany, tovarov dvojakého určenia a citlivých technológií.
„Je na členských štátoch, aby návrhy Komisie posúdili,“ povedal Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Rozhodnutie o balíku sa čaká v piatok.
Český premiér Bohuslav Sobotka už dostal od vlády mandát, že môže odmietnuť časť sankcií Európskej únie proti Rusku. Má ísť predovšetkým o obrábacie stroje.
Minister hospodárstva Pavol Pavlis povedal, že aj naše pripomienky sa majú týkať najmä tovarov, ktoré môžu majú dvojaké využitie – v civilnej aj vo vojenskej oblasti.
„Pre nás je najdôležitejší zoznam tovarov dvojakého určenia. Strojárska výroba, či už nakladače, alebo obrábacie stroje. V tejto oblasti sa chceme pohybovať, pokiaľ ide o náš postoj.“
Český a maďarský príklad
Českým, no aj maďarským príkladom argumentujú naši ministri pri obhajobe postoja nášho premiéra.
Fico po sobotňajšom mimoriadnom summite Európskej únie v Bruseli vyhlásil, že si vyhradzuje právo odmietnuť také návrhy opatrení, ktoré by mohli poškodzovať národné záujmy Slovenska.
Minister financií Peter Kažimír označil jeho prístup za pragmatický.
„Je rozumné nahlas komunikovať svoje obavy pred partnermi a je rozumné dosiahnuť konsenzus,“ povedal Kažimír.
Ani sociálni partneri premiéra nekritizovali. Ozval sa akurát Ľuboš Sirota z Republikovej únie zamestnávateľov: „Dovolil som si upozorniť premiéra aj na druhú stránku veci. Nepodporenie sankcií môže vyvolať takzvané tiché sankcie z Európskej únie.“
Minister hospodárstva Pavlis sa týchto sankcií neobáva. Vysvetlil to tým, že veľa našich subdodávok, ktoré idú do Nemecka alebo Francúzsku, sú prioritne určené pre ruský trh.
Za riziko protiruských sankcií skôr označil to, že by sme mohli stratiť trh, čo sa nám už stalo aj v minulosti.
„Keď sme zatvorili zbrojársky priemysel, ten trh obsadili iné krajiny,“ povedal. Teraz by ho mohli podľa Pavlisa obsadiť výrobcovia z Číny či Latinskej Ameriky.
Firmy to ešte necítia
Vláda ani firmy zatiaľ nevedia presne vyčísliť dosahy existujúcich sankcií.
Zhodli sa v tom, že sa nás dotknú najmä nepriamo, cez dosahy na Nemecko, ktoré je naším hlavným obchodným partnerom. Vývoz do Ruska tvorí asi štyri percentá nášho exportu.
„Priame dosahy v prípade Slovenska nie sú veľmi závažné, sú zatiaľ v miliónoch eur, nepriame dôsledky sú už závažnejšie,“ dodal Kažimír.
Zástupcovia zamestnávateľov neuviedli firmy, ktoré už mohli pocítiť problém so zákazkami.
Nemajú informácie ani o tom, že by niektoré na vývoze pocítili zhoršujúce sa nálady podnikateľov v Nemecku. O novom sankčnom balíku chce Ficova vláda s firmami hovoriť tento týždeň.

Beata
Balogová
