Bratislava 23. novembra (TASR)- Minister obrany USA Donald Rumsfeld dnes ráno ukončil návštevu Slovenska ako prvej krajiny, ktorá na pražskom summite NATO dostala pozvánku do aliancie. Z Bratislavy odletel do ďalšej kandidátskej krajiny - Slovinska.
O výsledkoch pražského summitu aliancie, procese realizácie reformy Ozbrojených síl SR a aktuálnych otázkach fungovania NATO po jeho rozšírení šéf Pentagónu rokoval v Bratislave v piatok s najvyššími ústavnými činiteľmi ako aj s rezortným kolegom Ivanom Šimkom.
Prezident SR Rudolf Schuster sa domnieva, že Slovensko sa môže stať plnoprávnym členom Severoatlantickej aliancie skôr, ako o dva roky. Podľa jeho slov treba aktívne pristupovať k procesu ratifikácie, čo znamená pokračovať v reforme ozbrojených síl. Za isté riziko, ktoré by mohlo tento proces ohroziť, považuje korupciu.
Pozvanie Slovenska do aliancie je podľa ministra obrany USA dôležitým dňom nielen pre Slovensko, ale aj pre NATO a USA. Rozhodnutie o rozmiestnení cudzích vojsk na území SR a nasadení slovenských vojakov v zahraničí je plne v kompetencii slovenských politikov, pokračoval Rumsfeld po rozhovoroch s premiérom a ministrom obrany. Slovensko podľa neho už v súčasnosti prispieva k mieru na celom svete a má svoju špecializáciu, ako sú napríklad chemické, biologické a ženijné jednotky, ktoré v pôsobia v Afganistane. Poďakoval sa slovenským vládnym predstaviteľom za pomoc v Afganistane a vo vojne proti terorizmu. Minister obrany USA zároveň podporil vládny kabinet v jeho úsilí bojovať s korupciou. Tá podľa neho útočí na srdce demokratického systému.
Slovensko nechce byť len pasívnym konzumentom spoločnej obrany kolektívnej obrany, ale aj jej aktívnym prispievateľom, vyhlásil predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský návštevu amerického ministra vníma ako prejav veľkej dôvery USA v politiku, ktorú dnes SR realizuje. Uistil ho, že sa môže spoliehať na NR SR, ktorá bude vždy podporovať a obhajovať myšlienky demokracie právneho štátu a slobody. Na rokovaní sa zúčastnili aj podpredsedovia parlamentu Béla Bugár (SMK), Pavol Rusko (ANO), Viliam Veteška (HZDS) a predseda výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť Robert Kaliňák (Smer). Prítomnosť zástupcov oboch pólov politického spektra vníma Hrušovský ako dôkaz zjednotenia sa v otázkach národného záujmu, čo Rumsfelda potešilo.
*mab lb