Žilina 23. novembra (TASR) - Výstava hmyzu spojená s výmenou a predajom, na ktorej sa stretli zberatelia zo Slovenska a Českej republiky prilákala dnes do Domu odborov v Žiline približne sto ľudí. Jedným z organizátorov bol Karol Kříž z Rajca. Entomológii sa venuje už 27 rokov, no na Slovensku považuje tento "koníček" za málo rozšírený. "Výstavy sú pre zberateľov spoločenskou udalosťou a pre milovníkov prírody príležitosťou kúpiť si motýľa či literatúru o hmyze," dodal. Väčšinu slovenských zberateľov tvoria podľa Kříža amatéri, stretávajúci sa iba na výstavách, kde si dopĺňajú zbierkový materiál a pomôcky.
Poloprofesionáli a profesionáli sú organizovaní v Slovenskej entomologickej spoločnosti, ktorá má podľa Kříža do 200 členov. Začínajúcim zberateľom Kříž odporúča zabezpečiť si základné vybavenie, ale najmä vyhlášku so zoznamom chránených druhov, aby sa nedostal do konfliktu so zákonom.
Ďalším organizátorom výstavy bol Radomír Blažek z Rajca, ktorý sa entomológii intenzívne venuje od roku 1987. Skladovanie zbierok považuje za časovo aj priestorovo veľmi náročné. "Ak je starostlivosť o zbierku pravidelná, vydrží celý život. Skladovanie nalovených živočíchov je však iba zbierkou mŕtvoliek. Pokiaľ človek nemá záujem o vzťahy v prírode medzi rastlinami a živočíchmi, tak je to skutočne iba záľuba ako napríklad zbieranie známok," skonštatoval Blažek.
Napriek tomu, že hmyz predstavuje druhú najpočetnejšiu druhovú skupinu na svete, všeobecné znalosti o ňom považujú organizátori výstavy za veľmi malé. Za zberateľsky vzácne exempláre na Slovensku považujú napríklad chrobáky fúzača alpského a roháča veľkého alebo motýle jasoňa červenookého a vidlochvosta.