PRAHA. Vplyvný zbrojár a priateľ Roberta Fica Miroslav Výboh sa verejnosti dosiaľ stránil. Zo zákulisia vystúpil až teraz – na pražský mestský súd prišiel vypovedať ako svedok v prípade českého lobistu Mareka Dalíka, ktorý je obžalovaný z korupcie pri nákupe vojenských transportérov Pandur.
Výboh vo viac než hodinovej výpovedi opísal svoje podnikanie a priznal i blízky vzťah k šéfovi Smeru.
„Pána Fica poznám ešte od čias, keď nebol v aktívnej politike. Spoznali sme sa v polovici deväťdesiatych rokov, keď ako právnik zastupoval Slovensko pri Európskom súde pre ľudské práva.“
Dôverník
Chronológia
Ako nakupovali
- 2006 - Vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) rozhodla, že nakúpi transportéry od firmy Steyr.
- 2007 - Vláda Mirka Topolánka (ODS) vypovedala zmluvu. V roku 2009 ju opäť schválila. Za 107 pandurov sa zaviazala zaplatiť 14,4 miliardy českých korún.
- 2014 – Mareka Dalíka obžalovali, že pýtal úplatky.
Výboha predvolali ako jedného z účastníkov neformálnych rokovaní, ktoré sa konali na jeseň 2007 medzi zástupcami českého ministerstva obrany a manažérmi rakúskej zbrojovky Steyr, výrobcu pandurov.
Na schôdzkach vraj Dalík, dôverník vtedajšieho českého premiéra Mirka Topolánka z ODS, žiadal úplatok 18 miliónov eur.
Dalík to označuje za nezmysel. V júli na súde povedal, že na schôdzkach bol náhodou, a to práve vďaka Výbohovi, ktorého Fico predtým vzal na stretnutie s Topolánkom.
„Mal som pocit, že pán Výboh zbrojovku nejakým spôsobom zastupuje. Na schôdzku som šiel preto, lebo som chcel udržiavať dobré vzťahy s premiérom Ficom a jeho dôverníkom pánom Výbohom,“ vysvetlil Dalík.
Výboh vo štvrtok potvrdil, že sa na rokovaniach o panduroch zúčastnil. Vraj preto, že jeho spoločnosť Willing zastupovala izraelskú zbrojovku Rafael, ktorá transportéry vyzbrojila diaľkovo ovládanou vežou. „Bolo prirodzené, že som tam bol.“
Výboh odmietol, že by na schôdzkach došlo ku korupcii.
„Nepočul som, že by zo strany pána Dalíka či kohokoľvek iného zaznela nejaká žiadosť o peniaze.“
Zo zbrojára developer
Výboh sa na súd dostavil v elegantnom tmavom saku, na ktorom mal pripevnený malý odznak Monackého kniežatstva, ktoré na Slovensku zastupuje ako honorárny konzul. Na otázky odpovedal pokojne a s úsmevom.
Nezneistel, ani keď sa ho prokurátor Jan Kořán pýtal, za akých okolností sa s Dalíkom spoznal. Vysvetľoval, že po nástupe prvej Ficovej vlády ho pozvali na dve neformálne schôdzky premiérov Fica a Topolánka.
„Jedno stretnutie sa napríklad konalo na Morave vo Valdiciach. Väčšinu času sa tam preberali súkromne veci. Okrem toho sa obaja premiéri bavili napríklad o predsedníctve Českej republiky v Európskej únii.“
Výbohova firma Willing v tom čase získavala od Ficovej vlády významné vojenské zákazky, či už išlo o servis stíhačiek MiG-29, alebo dodávky armádnych prílb. Výboh vraví, že priateľstvo s premiérom v tomto smere nehralo žiadnu rolu.
Pred súdom ďalej uviedol, že pôsobenie vo Willingu pred takmer tromi rokmi ukončil a venuje sa predovšetkým developerským projektom.
„Willing sme v deväťdesiatych rokoch založili na zelenej lúke. Dnes má kontakty vo viac ako päťdesiatich krajinách sveta. Svoje akcie som predal, pretože som mal pocit, že som už naplnil svoje ambície v oblasti obchodu s vojenským materiálom.“

Pokračovanie v Rakúsku
Výboh svojím vystúpením obžalovanému Dalíkovi pomohol. Nielenže poprel akúkoľvek korupciu, ale zároveň sa snažil spochybniť motiváciu vtedajších manažérov zbrojovky Steyr, ktorí neskôr proti Dalíkovi vypovedali.
Podľa Výboha si mohli žiadosť o úplatok vymyslieť ako obranu pre prípad, že im Topolánkova vláda kontrakt na transportéry zruší.
„Z dnešného pohľadu tie schôdzky vnímam ako prípravu dodávateľa na situáciu, že nebude môcť dodávky transportérov riadne plniť.“
Štvrtkom sa však pre Výboha záležitosť nekončí. Podľa českých médií začala jeho úlohu v nákupe vyšetrovať i rakúska polícia.
Podnikateľ však zdôraznil, že nie je z ničoho obvinený. „Som v kontakte s rakúskym prokurátorom. Budem vypovedať len ako svedok.“
Pomáhal lietadlám, čo teraz kúpime
Ministerstvo obrany finalizuje v týchto dňoch zmluvu na nákup spartanov. V minulosti za ne loboval Miroslav Výboh.
BRATISLAVA. Zbrojár Miroslav Výboh sa za prvej vlády Roberta Fica aj na Slovensku angažoval vo vojenskom obchode v hodnote desiatok miliónov eur.
V roku 2008, keď bol ministrom obrany Jaroslav Baška zo Smeru, sa rozbehla súťaž na nákup vojenských dopravných lietadiel.
Výbohova firma Willing si ešte pred ňou zaregistrovala webovú doménu c27j.sk. Práve lietadlo C27J Spartan neskôr súťaž vyhralo.
Willing v minulosti vysvetľoval, že výrobcu spartanov zastupovali len v období pred spustením tendra.
Spartan sa v sobotu predviedol na Medzinárodných leteckých dňoch na Sliači, kde Martin Glváč oznámil finalizáciu zmluvy.
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Práve minulý víkend minister obrany Martin Glváč oznámil, že dve lietadlá vysúťažené pred takmer štyrmi rokmi kúpime a práve k nim finalizujú zmluvu. Cena nie je známa.
Výboh vo štvrtok SME povedal, že Willing, kde bol do roku 2011, zastupoval holding Finmeccanica, ktorý zastrešuje výrobcu spartanov, no nepamätá si dokedy. Tvrdil, že to bolo ešte za vlády Mikuláša Dzurindu, keď boli ministrami obrany Martin Fedor a Juraj Liška (SDKÚ). Fedor vraví, že o Výbohovi ako zástupcovi spartana netušil, tender nevyhlásil a ani s ním nerokoval.
Dzurindova vláda skončila v lete 2006. Tender vyhlásili až za prvej Ficovej vlády a výsledky boli známe až v zime 2008, čo konštatovalo aj ministerstvo obrany, keď cez víkend oznámilo blížiaci sa podpis zmluvy.
Miroslav Kern

Beata
Balogová
