Bratislava 23. novembra (TASR) - Na Slovensku žije v súčasnosti podľa odhadov štatistikov asi 38O-tisíc Rómov. V segregovaných osadách alebo častiach obcí a miest žije približne 60 percent z nich. Zvyšok je integrovaný s majoritnou spoločnosťou.
Uvedené skupiny sa líšia spôsobom života, životnou úrovňou i reprodukčným správaním. Tzv. rómsky problém (hlavne pokiaľ ide o životnú úroveň) sa preto týka takmer výlučne neintegrovanej časti rómskeho etnika.
Priemerný vek Rómov je dnes 24,43 roka. Vekové zloženie rómskeho a nerómskeho obyvateľstva sa výrazne odlišuje. Kým podiel detí do 15 rokov je u nerómskeho obyvateľstva zhruba 17 percent, v rómskej populácii je to až 37 percent. Naopak len 2 percentá rómskej populácie sú vo veku 65 a viac rokov, zatiaľ čo u nerómov je tento podiel zhruba 12,2 percenta.
Rómska plodnosť je v porovnaní s priemerom SR dvojnásobná. Rómovia majú vysokú úmrtnosť. Ak by sa však zlepšili životné podmienky rómskeho obyvateľstva, možno rátať pri úmrtnosti s výrazným poklesom.
Informácie TASR čerpala z Prognózy vývoja rómskeho obyvateľstva v SR do roku 2050 spracovanej Výskumným demografickým centrom. Východiskovým obdobím prognózy bol rok 1980, za ktorý sú zo sčítania obyvateľov k dispozícii dostatočne spoľahlivé a podrobné údaje. Koncovým obdobím bol rok 2001. Výsledkom je odhad súčasného počtu a vekovo-pohlavnej štruktúry Rómov žijúcich na Slovensku.