BRATISLAVA. Premiér Robert Fico (Smer) by odložil ďalšiu vlnu sankcií voči Rusku, aby podporil prímerie dohodnuté na Ukrajine.
Nový balík opatrení budú schvaľovať v pondelok, Slovenska by sa mal aj podľa premiéra dotknúť minimálne.
"To je obrovský omyl, ak sa niekto domnieva, že (sankcie) zmenia niečo na bezpečnostnej situácii na Ukrajine," vyhlásil Fico na sobotňajšom brífingu.
Dopady sankcií?
Sankcie znova označil za kontraproduktívne. "Prvá a druhá vlna sankcií ukázali skôr eskaláciu napätia," myslí si.
Poukázal na to, že v ich dôsledku majú na Slovensku problém výrobcovia ovocia a zeleniny, niektoré mliekarenské a potravinárske spoločnosti, či firmy dodávajúce produkty pre hutníctvo.
Slovensko preto na európskej pôde otvára aj tému kompenzácií. "Táto otázka je čím ďalej tým živšia na pôde Európskej únie."
Premiér je spokojný so závermi rokovaní o ďalšej vlne sankcií, keďže sa podľa jeho slov Slovensku podarilo dosiahnuť svoje ciele na sto percent.
Hovoril o vyriešení likvidity jednej banky, pravdepodobne myslel Sberbank.
Priblížil, že problém bol aj s výrobkami tzv. dvojakého použitia, vývozom obrábacích strojov či nakladačov.
Nemá sa preto schvaľovať zoznam výrobkov, ktoré nemožno do Ruska vyviezť, ale zoznam ruských firiem, ktorým ich nebude možné dodávať.

USA a Rusko
Fico na brífingu opäť nespomenul ruskú agresiu na východe Ukrajiny, len zopakoval, že vláda odsúdila anexiu Krymu.
Konflikt považuje za geopolitický súboj USA a Ruska o vplyv na Ukrajine. Podľa neho o ňom musia rozhodnúť veľkí hráči.
"Jediná cesta, ako nájsť riešenie je taká, aby sa občania ruskej národnosti žijúci na Ukrajine dohodli s Ukrajincami a našli riešenie, ktoré bude umožňovať ich spolužitie, ale pri zachovaní suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny," povedal.
NATO a Únia
Šéf Smeru v sobotu na brífingu vyjadril názor, že pre svet by bolo lepšie, keby Ukrajina nevstúpila do NATO.
Neskôr v RTVS spresnil, že postavenie Ukrajiny ako vojensky neutrálneho štátu je poloha, ktorá by mohla zabezpečovať prímerie a určitý pokoj.
Slovensko to však ovplyvniť nevie. "Keď Spojené štáty povedia, že Ukrajina bude v NATO, tak bude," poznamenal Fico.
Ak bude chcieť Ukrajina vstúpiť do Únie, musí podľa Fica urobiť obrovské vnútorné rozhodnutia a a to bude veľmi bolieť.
Konflikt chce riešiť diplomatickou cestou.
"Odmietam akúkoľvek vojenskú účasť Slovenska na tomto konflikte. Nezúčastníme sa žiadneho dobrodružstva takéhoto typu," povedal v RTVS.
Na otázku, či nemá strach zo skutočnej krvavej vojny povedal, že skôr očakáva pokračovanie destabilizácie Ukrajiny. Veľkú vojnu nepredpokladá.
NKÚ a Hrušovský
Téma Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), na čele ktorého už viac ako dva roky po skončení svojho funkčného obdobia presluhuje predseda Ján Jasovský, premiéra momentálne špeciálne nevyrušuje.
"NKÚ funguje, plní si svoje úlohy," povedal Fico.
Či sa novým predsedom úradu môže stať napríklad Pavol Hrušovský z KDH, podľa premiéra záleží predovšetkým od samotnej opozície, či ho bude pripravená podporiť.
"Potrebujeme vidieť, aspoň akú-takú dohodu v rámci opozície, ale oni sa nevedia dohodnúť ani na tom, či svieti slnko, alebo či prší," myslí si.
Šefčovič a komisia
Predseda Európskej komisie má záujem mať slovenského nominanta na eurokomisára Maroša Šefčoviča pri sebe čo najbližšie, myslí si Fico.
Odvoláva sa pritom na silu Šefčovičovej osobnosti.
EurActiv cez týždeň informoval, že Slovensko môže prísť o post podpredsedu.
Súčasný podpredseda komisie a komisár pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu Šefčovič by podľa predpokladov mohol po novom získať rozvojovú agendu.
Slovensko pritom očakávalo silnejší rezort a udržanie si podpredsedníckeho kresla.
Podľa premiéra sa o rozdelení postov stále rokuje, pričom padajú rôzne návrhy. Výsledok má byť známy začiatkom budúceho týždňa.

Beata
Balogová
