Bratislava 24. novembra (TASR) - Bezpečnostné prostredie vo svete sa za posledné roky veľmi zmenilo. Minister obrany Ivan Šimko preto v kontexte súčasnej situácie nepripisuje taký význam otázke, či na území Slovenska budú vojenské základne NATO.
Podľa jeho slov sa už nové základne vo svete v podstate nestavajú, skôr sa rušia tie, ktoré existujú. Poznamenal, že ohniská nebezpečenstva vznikajú v iných regiónoch sveta, preto je dôležité mať sily, ktoré dokážu efektívne zasahovať v týchto lokalitách.
Šéf diplomacie Eduard Kukan si myslí, že sa netreba báť ani posielania slovenských vojakov do operácií aliancie. Treba si však podľa jeho slov uvedomiť, že vstup krajiny do NATO znamená aj plnenie určitých záväzkov, preto musí byť SR pripravená na to, že k takýmto situáciám môže dôjsť. "Určite to bude v absolútne odôvodnených prípadoch," uviedol dnes v diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť. Spomenul, že v takýchto prípadoch bude mať rozhodné slovo parlament.
Minister zahraničných vecí obhajoval výrok premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý odznel pri návšteve ministra obrany USA Donalda Rumsfelda v SR. Dzurinda pred novinármi vyhlásil, že "Slovensko je a bude pevným silným spojencom Spojených štátov amerických, v každom prípade a za každých okolností". Podľa Kukanovho názoru chcel predseda vlády vyjadriť našu trvalú a základnú líniu, ktorú sme prejavili tým, že sme sa rozhodli stať sa členom NATO. "Chceme sa za každých okolností správať ako spojenec, povedal by som to isté," uviedol Kukan a dodal, že ako spojenec máme právo vyjadriť svoj názor, ale bude to vždy v rámci aliancie.
Poslanec HZDS Rudolf Žiak sa domnieva, že premiérovi "v tej eufórii ušlo niečo, čo možno takto nechcel formulovať". Vyjadrenie vníma ako snahu kandidujúceho štátu prejaviť vôľu spolupracovať. Podľa poslanca Komunistickej strany Slovenska Vladimíra Ďaďa ide o veľmi tvrdý výrok. Poukázal na to, že za každých okolností by predsa slovenskí vojaci nemali ísť zomierať za ekonomické záujmy vyspelých mocností.
*ad rč
NNNN