Košice 24. novembra (TASR) - Elektronicky uzavrieť počas nočných hodín najmladšie košické sídlisko Ťahanovce s cieľom obmedziť niektoré pouličné formy kriminality a chrániť životy a majetok občanov, je jednou z priorít volebného programu kandidáta na starostu sídliska za Stranu národného porozumenia (SNP) Miroslava Buriánka.
Ako dnes povedal pre TASR, Ťahanovce sú zo všetkých košických sídlisk architektonicky a urbanisticky najuzavretejšie, pričom do nich vedú len dve prístupové cesty. Tým sa priam núkajú na to, aby v čase po 23. hodine, kedy prestávajú jazdiť autobusy mestskej hromadnej dopravy, až do piatej hodiny ráno boli obidve prístupové cesty chránené kamerovým bezpečnostným systémom, ktorý by monitoroval a zaznamenával pohyb motorových vozidiel.
"Verím, že týmto opatrením by sa podarilo eliminovať najmä krádeže motorových vozidiel a súčiastok z nich, ku ktorým dochádza na sídlisku takmer výlučne v nočných hodinách. Záznamy o prichádzajúcich a odchádzajúcich autách by sa po istý čas archívovali a v prípade potreby, napr. pri vyšetrovaní trestného činu, by boli okamžite k dispozícii policajným orgánom," poznamenal Buriánek. Ako ďalej dodal, takýto bezpečnostný monitorovací systém je v súlade s legislatívnymi úpravami o ochrane osobných údajov a ľudských právach. Problematiku elektronického "uzatvorenia" sídliska konzultoval s odborníkmi na ochranu osôb a majetku, vrátane niektorých policajných expertov. "Takáto forma ochrany občanov a ich majetku je na Slovensku považovaná takmer za vedeckú fantastiku, avšak vo vyspelom svete je už bežná a navyše aj lacná. Podľa odhadu odborníkov by celý monitorovací a zabezpečovací sytém pre takmer 23-tisícové Ťahanovce vyšiel rádovo na 300 tisíc korún," dodal.
Štyridsaťštyriročný Buriánek, ktorý pracuje ako právnik a daňový a účtovný poradca, si uvedomuje, že mestská časť nemá peňazí nazvyš a preto sám hľadá čo najlacnejšie, pritom však efektívne formy ochrany a bezpečnosti. "Rozpočet celej mestskej časti Ťahanovce-sídlisko na rok 2002 rátal s príjmami vo výške necelých desať miliónov a s výdajmi v celkovom súhrne 9,6 milióna korún. Viac ako 80 percent z tejto sumy, rovných 8 miliónov, predstavujú výdavky na verejnú správu, teda na starostu, poslancov a pracovníkov miestneho úradu a iba 1,6 milióna ide na prospech občanov, pričom na ich bezpečnosť, ochranu ich života a majetku nie je v tohtoročnom v rozpočte osobitne vyčlenená ani jedna jediná koruna," uviedol Buriánek. A práve to ho, ako zdôraznil, priviedlo na myšlienku elektronického uzatvorenia sídliska.
"Je to na jednej strane lacnejšie a na strane druhej účinnejšie ako hliadkovanie členov mestskej polície," uzavrel Buriánek.