Opozičné strany stiahli na protest všetky svoje zákony zo schôdze. Prezident by sa chcel s rozhádanými stranami stretnúť.
Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Schôdza parlamentu nebude kratšia len o desať opozičných návrhov, ktoré Smer vyradil z rokovania už v utorok. V stredu k nim pribudlo ďalších tridsať.
Stiahli ich opoziční poslanci, ktorí tak protestujú proti „arogancii vládnej strany“, ale aj na znak solidarity s kolegami, o ktorých zákonoch Smer odmietol rokovať.
Jana Laššáková zo Smeru zastavenie opozičných návrhov vysvetlila tým, že nechcú, aby si opozícia robila kampaň pred komunálnymi voľbami.
Poslanci KDH, OĽaNO, Mosta–Hídu, SDKÚ, SaS a Novy sa v stredu dohodli, že až do konca tejto schôdze sa nezúčastnia na hlasovaniach.
Čo vyradili
- návrh, aby poslanci Národnej rady nemohli byť súčasne aj primátormi či starostami,
- návrh, že by verejní funkcionári nemali brať plat za všetky funkcie, ale len jeden,
- novelu, ktorá by mala zakázať poslancom vykonávať advokátsku prax,
- návrh na dvojkolovú voľbu starostu a primátora,
- zníženie kvóra pre platnosť referenda z 50 percent na 20,
- návrh, aby nezávislí kandidáti v komunálnych voľbách mohli do volebných komisií nominovať svojich ľudí,
- návrh, ktorý mal zabezpečiť, aby obce udržiavali čisté chodníky.
Kiska chce konflikty riešiť
Opozícia sa tiež obráti na Ústavný súd. Daniel Lipšic z Novy hovorí o návrhu na výklad ústavy, či parlamentná väčšina môže porušovať ústavné právo poslancov. Tí totiž majú právo predkladať parlamentu zákony. Väčšina ich nemusí schváliť, no rokovať o nich musí.
Predseda KDH a podpredseda Národnej rady Ján Figeľ o situácii osobne informoval prezidenta Andreja Kisku. Ten všetkým poslancom odkázal, aby obnovili dialóg a našli riešenie, ktoré odstráni krízu vzťahov medzi vládnou a opozičnými stranami.
Kiska sa chce s politikmi aj stretnúť a konflikt riešiť. Spory medzi vládnym Smerom a opozičnými stranami podľa prezidenta neprospievajú dôveryhodnosti politikov a parlamentu.
"Všetci ústavní činitelia, vrátane poslancov parlamentu, nesú obrovskú zodpovednosť za to, nakoľko dnes ľudia dôverujú alebo nedôverujú štátu," uviedol prezidentov hovorca Peter Petrus.
Chceli by odvolávať Pašku
Za spoločné rokovanie všetkých strán je aj dlhoročný poslanec a expredseda parlamentu Pavol Hrušovský z KDH. „Bojkot zastupiteľskej demokracie problém nerieši.“
Základný „problém opojenia mocou“ nevyrieši podľa Hrušovského ani to, ak sa opozícia pokúsi odvolať predsedu parlamentu Pavla Pašku. Aj takéto riešenie totiž opoziční poslanci zvažujú.
Hrušovský hovorí, že jeho názor nesúvisí s tým, že kandiduje na predsedu Najvyššieho kontrolného úradu a na zvolenie bude potrebovať aj hlasy Smeru.
Či bude bojkot schôdze aj v októbri, je otázne. Ešte stále bude pred novembrovými voľbami starostov a primátorov.

Beata
Balogová
