Bratislava 29. júna (TASR) - Vstup SR do Severoatlantickej aliancie považuje za potrebný 41 percent občanov. Za nepotrebný ho označuje 46 percent obyvateľov, 13 percent sa k téme nevie vyjadriť. V porovnaní s novembrom minulého roka vzrástol o štyri percentá počet občanov, ktorý vstup do NATO považujú za nepotrebný. Počet ľudí, ktorí sú presvedčení o potrebe vstupu, ostal nezmenený.
Vyplýva to z výsledkov prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnil od 1. do 11. júna Ústav pre výskum verejnej mienky (ÚVVM) pri Štatistickom úrade SR na reprezentatívnej vzorke 1064 respondentov.
Výskum zároveň ukázal, že podľa 66 percent respondentov by o vstupe SR do NATO mali hlasovať občania v referende. Štvrtina opýtaných si myslí, že o tomto kroku by mala rozhodnúť Národná rada SR.
Zástancovia integrácie si od nášho členstva v NATO sľubujú predovšetkým upevnenie medzinárodného postavenia našej republiky (62 percent), lepšie záruky našej bezpečnosti (48 percent) a zlepšenie podmienok hospodárskej spolupráce s vyspelejšími demokratickými štátmi (46 percent). Odmietajúci respondenti argumentujú príliš veľkým finančným zaťažením pre štátny rozpočet (65 percent) a zastávajú názor, že Slovensko by malo byť neutrálnym štátom a nevstupovať do žiadnych vojensko-politických zoskupení (47 percent).
Vstup SR do NATO podporujú z hľadiska vekových skupín obyvateľstva v najväčšej miere opýtaní vo veku 40 až 49 rokov (48 percent), najmenej 50 až 59 roční (36 percent) a 60 a viac roční (30 percent). Z pohľadu národností má integrácia do aliancie tradične vyššiu podporu u zástupcov maďarskej národnosti (64 percent), u slovenskej národnosti je nižšia (38 percent). Miera podpory začlenenia SR do NATO sa priamo úmerne zvyšuje s rastúcou výškou vzdelania respondentov - z opýtaných so základným vzdelaním tento krok podporuje 30 percent, so stredoškolským s maturitou 47 percent, s vysokoškolským vzdelaním 51 percent. Spomedzi socioprofesijných skupín obyvateľstva sú smerovaniu do NATO naklonení najmä súkromní podnikatelia (65 percent), najmenej nekvalifikovaní robotníci a nezamestnaní (po 35 percent). Orientácia na vstup do aliancie je charakteristická pre občanov žijúcich v mestách s počtom obyvateľov nad 100 tisíc (48 percent), najmenej príťažlivý je tento cieľ pre respondentov žijúcich v obciach s počtom obyvateľov do 2 tisíc (33 percent). Z hľadiska územného zastúpenia sú prointegračne zameraní obyvatelia Bratislavského (49 percent) a Prešovského kraja (48 percent), nižšie ako priemerné hodnoty dosahuje podpora u oslovených v Trnavskom (33 percent), Žilinskom (35 percent) a Banskobystrickom kraji (34 percent). Podľa volebných preferencií sú o potrebnosti začleniť sa do NATO presvedčení najmä potenciálni voliči SDKÚ (83 percent), KDH (77 percent), SMK (76 percent), ANO (55 percent) a SDĽ (52 percent), v menšej miere potenciálni voliči HZDS (22 percent) a SNS (16 percent).
Z výsledkov podobných prieskumov, ktoré ÚVVM realizuje od roku 1994, vyplýva, že najviac občanov - 49 percent - bolo o potrebe vstupu SR do NATO presvedčených v máji 1994. Najmenej v októbri 1999, keď takúto integráciu považovalo za potrebnú 35 percent respondentov.