Tak ako pred piatimi rokmi, aj teraz propagujú referendum ako najvyšší prejav priamej demokracie práve ľudia, od ktorých by sme to pri ich vzťahu k demokracii nikdy nečakali. Na otázku, načo je dobré referendum, keď vstup do aliancie podporujú takmer všetky parlamentné strany a má aj väčšinovú podporu verejnosti, odpovedajú náhli priatelia priamej demokracie vyhlásením, že o takejto dôležitej otázke verejného záujmu by mali rozhodnúť samotní občania. Strany, ktoré považujú demokraciu za nutné zlo, s ktorým sa momentálne nedá nič robiť, a preto ho musia strpieť, sa utiekajú k referendu ako k svojmu poslednému útočisku. Ševcova KSS, Malíkovej SNS i Slotova PSNS by použili nástroj priamej demokracie proti demokracii parlamentnej.
V ankete po pražskom summite predseda komunistickej strany povedal, že referendum by sa malo uskutočniť „pre pokoj svedomia a duše“. Na svedomie, dušu a priamu demokraciu sa odvoláva politik, ktorý v prejave na zjazde povedal, že KSS je proti akémukoľvek nátlaku na Kubu, Irak, Líbyu a KĽDR a vstup do NATO odmieta, lebo je to „útočná a agresívna organizácia“. Jozef Ševc tvrdil, že pripravovaným členstvom chce vláda politicky, ekonomicky, spoločensky i kultúrne podriadiť krajinu zahraničnému hegemónovi, čím „zrádza záujmy suverenity Slovenska“. Ján Slota hovorí to isté: vstup do aliancie podporujú „len zapredanci, ktorí zapredali republiku a slovenský národ veľkokapitálu zo Západu“. S názorom, že ide o zradu suverenity, súhlasí aj Anna Malíková. Ak je pre náhlych priateľov priamej demokracie niečo typické, tak práve skutočnosť, že iný názor na to, čo je v záujme štátu, považujú vždy za zradu ľudu a zapredanie národa.
Keby parlament odsúhlasil referendum o vstupe, KSS, SNS a PSNS by dostali nezaslúžený dar. Ak si referendum naozaj želajú, tak preň musia niečo aj urobiť. Môžu začať petičným výborom, v ktorom budú Ševc, Slota a Malíková.

Beata
Balogová
