- Všetky cesty sú zatiaľ zjazdné
- V Prašníku pri Piešťanoch sa zosunul svah
- V Myjave vyhlásili stav ohrozenia
BRATISLAVA. Po silnom daždi zatopilo v piatok viaceré obce a cesty na západnom a južnom Slovensku.
Najviac zásahov hlásili hasiči zo Záhoria, Bratislavy a okresov Galanta, Dunajská Streda, Myjava, Piešťany, Komárno, Nitra či Levice.
Väčšinou pomáhali s odčerpávaním vody z pivníc a dvorov.
Aktuálne platí výstraha prvého stupňa pred silnými dažďami pre všetky kraje okrem východu a druhý stupeň hydrologickej výstrahy pre niektoré okresy na západe a juhu.
Všetky cesty sú prejazdné, ale na mnohých úsekoch je vrstva nadbytočnej vody.
Hydrologické výstrahy (platná o 14:01)
V Prašníku museli evakuovať
V okrese Piešťany spôsobil dážď zosuv časti svahu v obci Prašník, asi sto metrov cesty presmerovali do jedného pruhu.
Rozvodnený potok Holeška zalial v obci zhruba štyri kilometre cesty. Deti zo škôlky a asi 60 obyvateľov rómskej osady evakuovali. Voda v obci už klesá a situácia je stabilizovaná.
V Myjave vyhlásili na obed tretí stupeň povodňovej aktivity - stav ohrozenia. Rieka Myjava sa vyliala z koryta, ale situácia nie je podľa mesta dramatická.
V obcí Píla pri Modre, kde pred tromi rokmi potok Gidra dosahoval výšku až tri metre a strhol viacero domov, v piatok vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity.
V Plaveckom Podhradí odstraňovali zničený betónový mostík. Autobusy bratislavskej MHD a regionálne spoje majú meškania.
Na ceste 1/50 pri Latkovciach v Trenčianskom kraji dopravu v úseku približne dvesto metrov riadi polícia.
Pršať bude aj v sobotu
Takmer na celom Slovensku okrem východu očakávajú meteorológovia výskyt intenzívneho dažďa s úhrnom zrážok 45 - 70 mm.
Na západnom Slovensku platí výstraha aj v sobotu.
24-hodinové úhrny zrážok na strednom a západnom Slovensku boli ráno do 40 mm, v oblasti Malých a Bielych Karpát až do 80 mm, na ostatnom území do 20 mm.
Zrážky sú extrémne
Úhrny zrážok od štvrtka do rána dosiahli mimoriadne až extrémne septembrové hodnoty. Najviac v oblasti Myjavy, Malých Karpát a Záhoria.V okolí Myjavy napršalo za 24 hodín viac ako 90 mm zrážok, napríklad v Krajnom 92 mm, v Bošáci, Zábudišovej 86 mm.
Podobne to bolo v oblasti Malých Karpát, napríklad v Modre, Piesku 91 mm, na zrážkomernej stanici v meste Modra 89 mm, v Častej 79 mm, na Malom Javorníku 77 mm, v Smoleniciach 60 mm, vo Svätom Juri 57 mm.
Ďalšou veľmi zasiahnutou oblasťou je Záhorie, kde úhrny zrážok v tomto čase dosiahli napríklad v Kuchyni na letisku 89 mm, v Stupave 74 mm, v Šaštíne 60 mm, v Moravskom Svätom Jáne 56 mm, v Malackách 52 mm, v Záhorskej Vsi 48 mm, v Jablonici 44 mm.
V Bratislave boli denné úhrny zrážok vyššie ako 50 mm. Na letisku napršalo 58 mm, na Kolibe 53 mm a v Mlynskej doline 46 mm.
Podunajská nížina patrí medzi ďalšiu veľmi zasiahnutú oblasť, napríklad v Kráľovej pri Senci spadlo za 24 hodín 70 mm zrážok, v Jaslovských Bohuniciach 53 mm, v Hurbanove 50 mm, v Žihárci 49 mm, v Nitre a v Kolárove 44 mm.
Podobne to bolo na dolnom Považí a Ponitrí, napríklad v Hlohovci napršalo 53 mm, v Piešťanoch 52 mm zrážok, v Radošine 46 mm.
Nepriaznivá situácia je aj na niektorých miestach Pohronia, napríklad v Brezne, kde v auguste zaregistrovali druhý najvyšší mesačný úhrn zrážok na tejto meteorologickej stanici aspoň za posledných 114 rokov a teraz tam zase napršalo za jeden deň 49 mm zrážok.
Veľa pršalo vo štvrtok a v noci aj v Jasnej pod Chopkom 60 mm, v Banskej Štiavnici 48 mm a v Brehoch 41 mm.
Informácie poskytli Pavel Faško a Marek Švec, klimatológovia SHMÚ.

Beata
Balogová
