BRATISLAVA. Kopírovať či sprístupniť dielo autora, ktorého nemožno určiť alebo nájsť, bude po prijatí novely autorského zákona jednoduchšie.
Od 29. augusta nebude takéto tzv. osirelé dielo podmienené súhlasom autora. Právnu normu v piatok odobrili poslanci parlamentu.
Nové pravidlo by malo napríklad kultúrnym inštitúciám uľahčiť digitalizáciu.
Za osirelé dielo sa môže považovať napríklad časopis, noviny, kniha, ilustrácia či fotografia, notový záznam hudobného diela a audiovizuálne dielo. Vo všetkých prípadoch len ak ani po dôslednom hľadaní nebude možnú určiť autora.
Podmienkou, aby mohlo byť považované za osirelé je, že autora, dediča alebo nadobúdateľa výhradnej licencie nemožno určiť alebo nájsť, a to napriek dôslednému vyhľadávaniu.
Osirelé dielo bude môcť bez súhlasu autora použiť knižnica, škola, múzeum, galéria, archív, ako aj RTVS a Slovenský filmový ústav výhradne na vzdelávacie a kultúrne účely a na plnenie úloh vo verejnom záujme.
Zákon však chráni aj práva autora. Ten môže kedykoľvek ukončiť status osirelého diela a má právo na primeranú odmenu za jeho použitie.
Novela rieši aj situáciu, ak má dielo viac ako jedného autora a niektorí z nich neboli určení alebo nájdení. V takom prípade ide o čiastočne osirelé dielo.