Bratislava 25. novembra (TASR) - Vyhlásenie štátov a vlád Albánska, Bulharska, Chorvátska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Macedónska, Rumunska, Slovenska a Slovinska pri príležitosti summitu NATO v Prahe.
1. My, hlavy štátov a vlád Albánska, Bulharska, Chorvátska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Macedónska, Rumunska, Slovenska a Slovinska potvrdzujeme, že politická solidarita a oddanosť demokratickým hodnotám budú aj naďalej základom našej spolupráce navzájom ako aj so spojencami NATO.
2. Počas dvoch a pol roka od nášho prvého stretnutia vo Vilniuse v Litve sme sa snažili prispievať k slobodnej Európe, ktorú spájajú základné princípy demokracie, slobodnej trhovej ekonomiky a ľudských práv. Stanovili sme si tiež za cieľ konať solidárne pri odpovedi na nové hrozby pre euroatlantické spoločenstvo. Za týmto účelom sme sa pripojili ku krajinám NATO v operáciách siahajúcich od Kosova až po Kábul a konali sme ako členovia aliancie v boji proti terorizmu.
3. Vítame rozhodnutie Severoatlantickej rady pozvať Bulharsko, Estónsko, Lotyšsko, Litvu, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko na začatie prístupových rozhovorov s NATO. Toto rozhodnutie je úspechom pre všetky naše krajiny a úspechom demokracie. Je to tiež uznaním výnimočného úsilia, ktoré naše krajiny vyvinuli pri reformách. Sme presvedčení, že Albánsko, Chorvátsko a Macedónsko sú dôležitou časťou severoatlantického spoločenstva a veríme, že pri najbližšej príležitosti budú pozvané na začatie prístupových rozhovorov. Sme odhodlaní urýchliť proces reforiem v našich krajinách a spolupracovať navzájom pri podpore ašpirácií Albánska, Chorvátska a Macedónska na členstvo v NATO.
4. Sme vďační za podporu Parlamentného zhromaždenia NATO venovanú Vilniuskej skupine od jej založenia a veríme, že bude naďalej motorom ďalšieho rozširovania NATO. Vítame pozvanie Litvy usporiadať v dňoch 22.-23. mája 2003 vo Vilniuse stretnutie našich krajín na úrovni predsedov parlamentov a záujem Macedónska hostiť summit Vilniuskej skupiny v r. 2004 v Skopje.
5. Potvrdzujeme našu podporu silnej aliancii ako jadra transatlantickej bezpečnosti, schopnej adaptovať sa a čeliť novým bezpečnostným výzvam. Budeme prispievať v čo najväčšom možnom rozsahu do operácií NATO a do modernizácie obranných kapacít NATO. Potvrdzujeme naše odhodlanie aj naďalej zohrávať aktívnu úlohu vo vojne proti terorizmu a šíreniu zbraní hromadného ničenia. Podporujeme cieľ medzinárodného spoločenstva plne odzbrojiť Irak v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 1441. V prípade nedodržania podmienok tejto rezolúcie sme pripravení prispieť do medzinárodnej koalície na presadenie jej ustanovení a odzbrojenia Iraku.
6. Proces, ktorý sme začali vo Vilniuse, zvýšil vzájomnú dôveru, solidaritu a regionálnu spoluprácu medzi našimi krajinami a posilnil demokraciu v Európe. Urýchlili sme transformáciu našich občianskych spoločností a naučili sa pracovať spoločne ako spojenci. Sme presvedčení, že duch solidarity a zodpovednosti bude hrať dôležitú úlohu po summite v Prahe pri ďalšom šírení demokracie a bezpečnosti v euroatlantickej oblasti. Sme pripravení pomôcť Bosne a Hercegovine a Juhoslovanskej zväzovej republike pri úspešnom vstupe do euroatlantických inštitúcií a budeme podporovať proces demokratických reforiem na Ukrajine, v Bielorusku, Moldavsku a v krajinách Kaukazska a Strednej Ázie.
Praha, 21. november 2002