Vodohospodári vravia, že pred búrkou z roku 2011 by dedinu neuchránilo nič.
PÍLA. Päťdesiatosemročný Stanislav Kaštýl stál pred domom na chlade a daždi iba s krátkymi rukávmi a nervózne pozoroval potok Gidra.
Po troch rokoch od tisícročnej povodňovej vlny v malokarpatskej dedinke Píla neďaleko Modry mal opäť obavy.
„V noci som sa zobudil na strašný buchot, nevedel som, či to hrmí, alebo sa valia kamene,“ rozprával hľadiac na zatemnenú poludňajšiu oblohu.
„Hladina bola už iba 30 až 40 centimetrov pod mostom, tak som začal vypratávať garáž, aby som nedopadol ako naposledy, keď nám zostali suché iba žiarovky.“
Hoci mrholenie neustávalo, rozvodnená hladina začala opäť klesať.
„Kulminácia bola okolo pol ôsmej ráno, potok, ktorý má obvykle hĺbku okolo 14 centimetrov, dosahoval 105 centimetrov,“ povedal starosta Píly Radovan Mičunek.
Aj on cez deň chodil po obci a kontroloval všetky kritické miesta koryta, cez ktoré sa pred tromi rokmi valila trojmetrová vlna. Poškodila vtedy asi päťdesiat domov, odnášala autá a strhla cestu.
Potok Gidra v Píle v piatok na poludnie a rovnaké miesto po ničivej povodni v roku 2011.
Foto: SME - Gabriel Kuchta, Tomáš Benedikovič
Vodu zadržali v lese
Píla už bola na výdatné zrážky lepšie pripravená. Obec urobila drobné protipovodňové opatrenia, s ktorými prišla vláda Ivety Radičovej.
Za 120-tisíc eur zvýšili mosty, opravili cestu a v lesoch nad dedinou vybudovali odrážky na cestách, vodozdržné hrádzky a suché poldre.
Ďalšie opatrenia vykonali vodohospodári, ktorí vyčistili a vybagrovali koryto a brehy spevnili skalami.
„Prvýkrát po troch rokoch bol taký prietok, že sme si opatrenia mohli preveriť v praxi,“ hovoril spokojne Miroslav Spál zo Slovenského vodohospodárskeho podniku.
V roku 2011 pršalo viac
Spál varuje, že hoci Píla by mala byť teraz podľa predpovedí z najhoršieho vonku, pred búrkou, aká prišla v roku 2011, by dedinu neuchránili žiadne opatrenia.
Za dve hodiny tam vtedy spadlo sto milimetrov zrážok a prietok dosahoval sto kubíkov za sekundu. Včera len sedem.
„Ak sa vyskytne taká meteorologická situácia ako pred tromi rokmi, povodni sa nevyhneme, lebo preventívne opatrenia sa nedajú urobiť na úroveň prívalových katastrôf a prietokov na päťsto či tisícročnú vodu,“ vystríha Spál.

Beata
Balogová
