Bratislava 25. novembra (TASR) - Krajiny V10, vrátane Slovenska, podporujú cieľ plne odzbrojiť Irak v súlade s Rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 1441. V prípade nedodržania podmienok rezolúcie sú pripravené prispieť do medzinárodnej koalície na presadenie jej ustanovení a odzbrojenia Iraku.
Uvádza sa to vo vyhlásení hláv štátov V10 prijatom na pražskom summite NATO, ktoré dnes TASR poskytol hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Boris Gandel. Zároveň konštatoval, že text je štandardným politickým vyhlásením bez právnych záväzkov. "MZV SR týmto zdôrazňuje, že nejde o žiadny tajný dokument, ako to interpretovali v priebehu uplynulých dní niektoré médiá," píše Gandel.
Hlavy štátov a vlád Albánska, Bulharska, Chorvátska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Macedónska, Rumunska, Slovenska a Slovinska na pražskom summite v spoločnom vyhlásení potvrdili, že politická solidárnosť a oddanosť demokratickým hodnotám bude aj naďalej základom ich vzájomnej spolupráce i so spojencami NATO.
Potvrdili podporu silnej aliancii ako jadru transatlantickej bezpečnosti schopnej adaptovať sa a čeliť novým bezpečnostným výzvam, ako aj odhodlanie aj naďalej zohrávať aktívnu úlohu vo vojne proti terorizmu a šíreniu zbraní hromadného ničenia. Budú prispievať v čo najväčšom možnom rozsahu do operácií NATO a do modernizácie obranných kapacít NATO. Krajiny V10 tiež vyhlásili, že sa pripojili ku krajinám NATO v operáciách siahajúcich od Kosova až po Kábul a konali ako členovia aliancie v boji proti terorizmu. "Sme pripravení pomôcť Bosne a Hercegovine a Juhoslovanskej zväzovej republike pri úspešnom vstupe do euroatlantických inštitúcií a budeme podporovať proces demokratických reforiem na Ukrajine, v Bielorusku, Moldavsku a v krajinách Kaukazska a Strednej Ázie," zdôrazňujú predstavitelia štátov v pražskom vyhlásení.
Bulharsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko privítali rozhodnutie Severoatlantickej rady na začatie ich prístupových rozhovorov s NATO. Tento fakt vnímajú ako úspech pre všetky krajiny a demokracie, ako aj uznanie výnimočného úsilia, ktoré tieto štáty vyvinuli pri reformách. Sú presvedčené, že Albánsko, Chorvátsko a Macedónsko sú dôležitou súčasťou euroatlantického spoločenstva a veria, že pri najbližšej príležitosti budú pozvané na začatie prístupových rozhovorov. "Sme odhodlaní urýchliť proces reforiem v našich krajinách a spolupracovať navzájom pri podpore ašpirácií Albánska, Chorvátska a Macedónska na členstvo v NATO," konštatuje sa vo vyhlásení.
Krajiny V10 oznámili, že Litva bude ich hostiteľom na ich spoločnom stretnutí 22.-23. mája 2003 vo Vilniuse na úrovni predsedov parlamentov a privítali záujem Macedónska hostiť summit V10 v roku 2004 v Skopje.
*zg som