Bratislava 25. novembra (TASR) - Prienik eurozákonov do nášho právneho systému nebude podľa názoru viacerých odborníkov bezproblémový. Premena nášho právneho poriadku bude po vstupe do Európskej únie realitou, preto o zásadných zmenách v legislatíve by nemali byť informovaní iba právnici, ale v čo najširšej miere aj obyvatelia. I k takýmto záverom dospela dnešná diskusia na medzinárodnej konferencii venovanej ústavnoprávnym aspektom integračného procesu.
Dekan Právnickej fakulty UK Mojmír Mamojka je presvedčený, že problematika je riešiteľná, keď bude k dispozícii aj adekvátne materiálne zabezpečenie pre výchovu nových odborníkov, a na druhej strane aj ich chuť osvojiť si nové témy.
Dobrá informovanosť o eurolegislatíve sa nesmie sústreďovať podľa mienky odborníkov iba na vysoké školy a vedecké pracoviská, ale musí byť prítomná už na strednom stupni vzdelania, v komunitách advokátov či komerčných právnikov. V tejto súvislosti má svoje významné miesto publikovanie dokumentov na internete alebo ich vydávanie v tlačenej podobe zborníkov.
Odovzdávanie kompetencií slovenského zákonodarného zboru Európskemu parlamentu bude podľa vyjadrenia advokáta Ernesta Valka v omnoho väčšom objeme, ako bolo kedysi vo federácii - ČSFR. Z ústavnoprávneho aspektu však bude dôležité, čo EÚ vlastne bude, či superštát alebo konfederácia - federácia štátov. Zatiaľ je definovaný Európsky parlament a Európska komisia, aká však bude európska ústava a či bude aj európsky prezident, položil si rečnícku otázku Valko s dovetkom, že podobné problémy riešili Američania viac než sto rokov. Odovzdanie právomocí bude neľahký proces, napokon v Amerike o tom bola aj občianska vojna - Sever proti Juhu, dodal.
Ústavní právnici počas debaty na konferencii poukazovali aj na nutnosť objasnenia kompetencií Európskeho súdneho dvora v Luxemburgu a Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu. Prvý orgán rieši zatiaľ otázky obchodné - ekonomické, no druhý posudzuje dodržiavanie ľudských a občianskych práv. Tie by mali byť zakotvené aj v príslušných článkoch pripravovanej euroústavy, ktorá zatiaľ existuje iba ako politický dokument. Ústava SR je takmer identická so základnou listinou ľudských práv, no jej novelizácia musí umožniť aj ďalší transfer právomocí EÚ do národnej legislatívy.