SME

Kondóm vie navliecť každý, vernosť je záruka zdravia a z opitosti sa človek vyspí

Rozšírené mýty, ktoré však nie sú založené na pravde. Svoje o tom vedia aj členovia občianskeho združenia Odyseus, ktoré sa venuje témam bezpečnejšieho sexu a bezpečnejšieho užívania drog.

Program Sex/Drogy zastrešuje občianske združenie Odyseus. Chodieva najmä na letné festivaly, kde dokáže osloviť najviac mladých ľudí na jednom mieste. Mladí ľudia sa o témy bezpečnejšieho sexu a bezpečnejšieho užívania drog zaujímajú, mávajú veľa otázok.Program Sex/Drogy zastrešuje občianske združenie Odyseus. Chodieva najmä na letné festivaly, kde dokáže osloviť najviac mladých ľudí na jednom mieste. Mladí ľudia sa o témy bezpečnejšieho sexu a bezpečnejšieho užívania drog zaujímajú, mávajú veľa otázok. (Zdroj: Archív RmS)

Hovoriť nahlas o témach, o ktorých takmer nikto hovoriť nechce, nie je ľahké.

Občianske združenie Odyseus to napriek tomu, alebo možno práve preto robí. Odmieta zatvárať oči pred realitou a pomocou programu s názvom Sex/Drogy pomáha mladým ľuďom hľadať odpovede na ich otázky.

Sex/Drogy je jedným z viacerých projektov, ktoré OZ Odyseus zastrešuje a na Slovensku je jedinečným preventívnym programom pre mladých ľudí. Funguje už trinásť rokov, hoci na prevenciu sa financie nezháňajú práve najľahšie.

SkryťVypnúť reklamu

O čo ide

Program Sex/Drogy sa zameriava v prvom rade na mladých ľudí, ktorí príležitostne konzumujú alkohol, experimentujú s drogami alebo ich už aktívne užívajú. Takisto sa venuje mladým, ktorí žijú sexuálnym životom.

„Vieme, že mladí ľudia chcú alkohol alebo drogy vyskúšať, takisto vieme, že majú skúsenosti so sexom. Samozrejme im hovoríme, že najlepšie zo všetkého je drogy neužívať a vyhnúť sa všetkým problémom s tým spojeným“, hovorí hlavná koordinátorka projektu Miroslava Žilinská, vyštudovaná psychologička.

„Ale realita je taká, že ľudia s drogami experimentujú a sex prevádzkujú. Preto im radšej dopredu vysvetlíme, čo všetko sa môže stať, čo ich môže prekvapiť a aké sú riziká.“

S programom Sex/Drogy chodí Odyseus najmä na letné festivaly, kde dokáže osloviť najviac mladých na jednom mieste. V stánku sú pripravené kondómy, rôzne letáky s užitočnými informáciami, ktoré sú napísané zrozumiteľným jazykom. Okrem toho sú dobrovoľníci pripravení porozprávať sa o čomkoľvek, čo mladých ľudí k týmto témam zaujíma. Všetci sú odborne vyškolení, mnohí sú študenti psychológie či sociálnej práce. Učia, ako správne navliecť kondóm, nielen mužský, ale aj ten ženský.

SkryťVypnúť reklamu

„Mladí si myslia, že kondóm vedia bezchybne používať, často nám hovoria, že sú svojim partnerom a partnerkám verní, a že to ako ochrana pred sexuálne prenosnými chorobami stačí. My sa ich pýtame, či teda prišli do momentálneho vzťahu bez predošlej sexuálnej skúsenosti a naznačujeme im, že vernosť trvá len do momentu, kým ju jeden alebo jedna z dvojice neporuší.“

Drogy a čo o nich nevieme

Mladí ľudia skúšajú na letných hudobných festivaloch napríklad extázu. Myslia si, že si dajú jednu tabletku, pretancujú celú noc a ráno sa z toho vyspia. Žiaľ, nie vždy má experimentovanie s extázou takýto priebeh a s dobrým koncom.

„Ľudia netušia, že to, čo im môže najviac ublížiť alebo ich nebodaj pripraviť o život je napríklad dehydratácia po užití drogy“, vysvetľuje Miroslava. „Alebo nechajú kamaráta v zlom stave jednoducho v stane, nech sa vyspí a nemyslia na to, že sa môže udusiť zvratkami. Keď ho ráno nájdu, môže byť neskoro. Často tiež nevedia rozlíšiť stav opitosti od akútnej otravy alkoholom.“

SkryťVypnúť reklamu

Mladí ľudia sa tiež ľahko predávkujú tak, že si dajú naraz väčšiu dávku drogy, pretože po užití prvej sa najprv nič nedeje. Netušia, že účinok nastupuje neskôr.

Medzi príznaky predávkovania sa stimulačnou drogou, akou je napríklad extáza, pervitín či kokaín patrí vysoká teplota, problémy s dýchaním, zrýchlený tep a v najhoršom prípade infarkt. To sú všetko veci, o ktorých dobrovoľníci informujú mladých ľudí. Nielen, že droga ako taká je nebezpečná, ale, že aj jej vedľajšie účinky môžu spôsobiť katastrofu a to oveľa skôr.

„Hovoriť mladým len to, že drogy sú zlé, ich od užitia zvyčajne neodradí, to už počuli aj doma aj v škole a napriek tomu sú odhodlaní experimentovať. Keď sa dozvedia o presných účinkoch drog a ich rizikách, o niečo viac rozmýšľajú, či do toho predsa len ísť,“ myslí si Miroslava.

SkryťVypnúť reklamu

„Sme tu, pretože život každého človeka má význam.“ (OZ Odyseus)

O tabu témach otvorene

Na festivaloch sa v rámci programu Sex/Drogy organizujú workshopy, prebehla už aj jedna kampaň v kluboch. Dobrovoľníci sa starajú aj o online poradňu o bezpečnejšom užívaní drog. Krízové intervencie nie sú výnimkou a združenie tiež momentálne realizuje projekt Tabu témy otvorene, ktorý bude prebiehať do konca roka.

Jeho cieľom je zvyšovanie informovanosti mladých ľudí o drogách a sexe a zároveň sa snaží zvyšovať dostupnosť služieb na znižovanie rizík, tzv. harm reduction. Reaguje tak na trend rastúcej prevalencie užívania drog medzi mladými ľuďmi, a tiež rastúcu zraniteľnosť z pohľadu pohlavne prenosných ochorení a HIV/AIDS. Projekt robia mladí ľudia pre mladých, tam, kde sa najviac zdržujú: v kluboch, na festivaloch a online.

SkryťVypnúť reklamu

„Samozrejme nás verejnosť často obviňuje z toho, že mladých ľudí nabádame na drogy či sex. Nie je to pravda. V prvom rade ich od užívania drog a nadmerného množstva alkoholu odrádzame. Ale to naozaj nie je vždy možné a netreba pred tým zatvárať oči. Preto volíme cestu znižovania rizík. Takisto pomáhame ľuďom, ktorí už drogy užívajú a stratili nad tým kontrolu, nemajú vo svojom okolí nikoho, kto by im poradil. V skutočnosti chránime zdravie a budúcnosť mladých ľudí,“ dodáva šéfka programu Sex/Drogy.

Viac informácii o činnosti OZ Odyseus nájdete na Odyseus.org.

Hlasujte za najlepší projekt

Program Sex/Drogy je tretím (v abecednom poradí) z finalistov ocenenia Most v kategórii Najlepší projekt. Rada mládeže Slovenska (RmS) každoročne oceňuje dobrovoľníkov, neziskové organizácie, iniciatívy, jednoducho ľudí, ktorí svoju energiu, voľný čas a nápady venujú deťom a mladým.

SkryťVypnúť reklamu

Jedna z cien patrí najlepším projektom, ktoré za posledné obdobie na Slovensku vznikli, fungujú a ďalej rastú. Robia ich zanietení ľudia, ktorým záleží na tom, ako to v našej krajine vyzerá. Hľadajú alternatívy, ponúkajú niečo viac a pozitívnym príkladom motivujú aj ostatných.

Postupne vám predstavíme piatich finalistov, o definitívnom víťazovi môžete rozhodnúť aj vy, ak sa od 22. septembra do 1. októbra do polnoci zapojíte do online hlasovania.

Čo je cena MOST

Most je ocenenie pre mladých ľudí. Ocenenie ich snahy neleniť a zlepšovať život sebe i ostatným. A to o niečo viac, ako je bežné. Cena Most, ktorú RmS každoročne udeľuje vo viacerých kategóriách, je najmä morálne ohodnotenie a zviditeľnenie dobrovoľníckej práce mladých. Udeľuje sa spätne za predchádzajúci rok. Na zaujímavé aktivity, neprehliadnuteľných ľudí a inšpiratívne myšlienky za rok 2013/14 mohol prostredníctvom nominácie upozorniť ktokoľvek.

SkryťVypnúť reklamu

Z doručených 130 nominácií vybrala porota v zložení Dáša Cingálková, Melánia Kurpielová, Radoslav Sloboda, František Paulíny a Lucia Satinská jednotlivých víťazov a v kategórii Najlepší projekt piatich finalistov. V spolupráci s portálom SME.sk o konečnom víťazovi tejto kategórie rozhodnú čitatelia svojím hlasom od 22. septembra do 1. októbra 2014.

Deviate slávnostné odovzdávanie cien Most sa uskutoční vo štvrtok 2. októbra v klube A4 (budova YMCA) v Bratislave. Večerom prevedú Tomáš Hudák a Juraj Šoko Tabaček, tento rok ich podporí kapela Modré hory. Viac na www.mladez.sk/most.

Autor: Jana Hoffstädter

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 009
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 849
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 218
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 436
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 060
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 635
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu