SME
Piatok, 5. marec, 2021 | Meniny má FridrichKrížovkyKrížovky

Novou predsedníčkou Najvyššieho súdu je Daniela Švecová

Nástupkyňou Štefana Harabina na poste šéfky Najvyššieho súdu sa stala Daniela Švecová. V druhom kole dostala jedenásť hlasov. Hudák dva.

Daniel Hudák blahoželá novej šéfke Najvyššieho súdu Daniele Švecovej.Daniel Hudák blahoželá novej šéfke Najvyššieho súdu Daniele Švecovej. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Autori: Zuzana Wienk a Pavol Lacko (AFP), Veronika Prušová SME
Editor: Jana Čevelová SME

 • Súdna rada sa v druhom kole v tajnej voľbe zvolila za šéfku Najvyššieho súdu Danielu Švecovú,
 • Švecová získala jedenásť hlasov, Daniel Hudák dva,
 • za predsedníčku Súdnej rady zvolili v tajnej voľbe Janu Bajánkovú.

Novou predsedníčkou Najvyššieho súdu je Daniela Švecová. Zvolila ju Súdna rada v druhom kole tajnej voľby. Švecová nastúpi na post po Štefanovi Harabinovi, ktorý bol predsedom Najvyššieho súdu s prestávkou desať rokov. V máji neuspel vo voľbe v Sobranciach neuspel a opäť už kandidovať nemohol.

Švecová získala jedenásť hlasov, jej protikandidát, s ktorým postúpila do druhého kola Daniel Hudák, len dva.

Hlasovacie lístky si prevzali všetci prítomní 17 členovia Súdnej rady, 15 z nich lístky odovzdalo. Za Švecovú hlasovalo 11 členov, proti nebol nikto, štyria sa zdržali.

Jej protikandidát Daniel Hudák získal dva hlasy, dvaja boli proti a 11 sa zdržali.

Súdna rada si v utorok zvolila aj svoju šéfku, ktorou sa stala Jana Bajánková.

Najvyšší súd
 • podľa ústavy je hlavným a nezávislým vykonávateľom súdnej moci
 • od roku 1989 mal troch predsedov
 • prvým bol Karol Plank, a po dvakrát Milan Karabín a Štefan Harabin
 • v čase, keď predseda nebol, ho istý čas viedli podpredsedovia Juraj Majchrák, Daniela Švecová a teraz Jarmila Urbancová
 • má štyri kolégiá - trestnoprávne, občianskoprávne, obchodnoprávne a správne
 • spolu má 84 sudcov
 • má samostatnú rozpočtovú kapitolu

Súdna rada

 • vznikla novelou ústavy v roku 2001 ako hlavný orgán sudcovskej samosprávy
 • rozpočtom bola zo zákona naviazaná na Najvyšší súd
 • od Národnej rady prevzala dôležitú kompetenciu podávať návrhy na menovanie nových sudcov
 • prešla na ňu aj voľba predsedu Najvyššieho súdu
 • rozhoduje tiež o prekladaní sudcov a ďalších otázkach
 • časť členov rady volia sudcovia, časť vláda, parlament a prezident
 • jej predsedom bol do septembra šéf Najvyššieho súdu
 • keďže bol súd teraz bez predsedu, viedol ju chvíľu podpredseda Ján Vanko
 • novela ústavy od Smeru a KDH funkcie predsedu oddelila
 • uložila tiež Súdnej rade vykonávať previerky sudcov cez NBÚ

19:00 Zvolenie Švecovej môže prispieť k upokojeniu situácie na Najvyššom súde. Povedala to pre TASR bývala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). "Je dobre, že Najvyšší súd má svoje kompletné vedenie a je to dobrá voľba, ktorá môže prispieť k upokojeniu situácie na Najvyššom súde."

18:44 Roky bola po boku Štefana Harabina. Dnes je aj pre jeho kritikov kandidátkou kompromisu. Kto je Daniela Švecová? Viac sa dočítate tu

18:35 Nového predsedu bude mať po dnešku aj Najvyšší súd. Rada zvolila Danielu Švecovú za predsedníčku. Hlasovacie lístky si v opakovanej voľbe prevzali všetci prítomní 17 členovia, 15 z nich lístky odovzdalo. Za Švecovú hlasovalo 11 členov, proti nebol nikto, štyria sa zdržali.

Jej protikandidát Daniel Hudák získal dva hlasy, dvaja boli proti a 11 sa zdržali.

18:13 Súdna rada nezvolila nového šéfa Najvyššieho súdu. Rada vyhlásila hneď druhé kolo, do ktorého postúpila Švecová a Hudák. Všetci musia opäť vyjsť von, členovia rady opäť odišli na plentu.

Švecová získala deväť hlasov, Hudák šesť a Rumana jeden.

18:05 Rada stále neohlásila, ako voľba dopadla. Ak nikto z kandidátov neuspeje, rada vyhlási druhé kolo. Ak sa ani v tom nerozhodne, predsedníčka Bajánková musí vyhlásiť nové voľby. V tých by už mohol kandidovať aj Štefan Harabin.

17:42 Po poldruhahodinovom predstavovaní sa kandidátov ide rada voliť. Vzala si preto ďalšiu prestávku. Aj voľba šéfa Najvyššieho súdu bude tajná, verejnosť si balí veci a opúšťa zasadačku.

Rumana navrhol debrífingy po súdnych rozhodnutiach

17:33 Ako by Rumana riešil problém s tisíckami spisov na Najvyššom súde? Navrhuje systém viacerých predsedov v senáte, vybavovanie jedného druhu vecí, napríklad za týždeň, či upustenie od dlhých rozhodnutí vo vyriešených veciach.

17:30 Neočakávali sme, že voľba predsedu Najvyššieho súdu bude taká zábavná a budeme svedkami popularizačnej prednášky, píše Zuzana Wienk. Sme svedkami právnej dišputy o právnej filozofii na pozadí už spomínanej samokandidatúry. Rumanovi musíme uznať schopnosť zábavne a zrozumiteľne vysvetliť právne problémy.

17:20 Priebeh Súdnej rady začína byť kuriózny. Rumana dúfal, že jeho samokandidatúra je prípadom, ktorý poukazuje na nedokonalosť zákona a chcel vyvolať právnu diskusiu o tom, či je vlastne prípustná. Rudolf Čirč sa ho preto pýta, aký je jeho právny názor: je v súlade s právom či nie? Rumana tvrdí, že záver Súdnej rady o jeho pripustení je správny. Ospravedlnil sa, že provokuje Súdnu radu. Zároveň priznal, že slovo samokandidatúra je na počutie hrozné. Vraj k tomu dospel, keď čítal v tlači: Rumana sa navrhol sám.

17:18 Rumana navrhuje aj debrífingy po súdnych rozhodnutiach, na ktorých by senát verejnosti vysvetlil, ako rozhodol a prečo. Menuje príklady z Čiech a spomína svoju stáž na českom Najvyššom správnom súde. Podľa neho by sa malo častejšie používať riešenie sporu zmiermi. Sudca má vraj ísť príkladom.

17:10 Ako posledný sa rade predstavuje Ivan Rumana. Namiesto prezentácie si zvolil prednášku o konflikte medzi pozitívnym právom a hodnotovým aplikovaním práva. Ako prípadovú štúdiu si zvolil svoj vlastný príbeh - rozhodnutie o tom, či je jeho samokandidatúra prípustná. Po samoúnose a samouhryznutí zaviedol do slovenčiny ďalšie nové slovo.

psx_20140916_152422_r1450_res.jpg

Ivan Rumana (vľavo) a Daniel Hudák. Foto SME - Tomáš Benedikovič

Švecovej sa na odmeny ani na podateľňu nepýtali

17:09 Daniela Švecová hovorí: "Rozhodnutia súdu sú tu na to, aby sa plnili, nie kritizovali v médiách." Ján Kľučka sa pýta, prečo nie? Švecová koriguje, vraj jej ide o spôsob kritiky.

17:07 Súdna rada Švecovú ušetrila mnohých kritických otázok. Nepýtala sa jej ani na kontroverzné odmeny, ani na podozrenia z obchádzania elektronickej podateľne na Najvyššom súde v čase, keď bola jeho podpredsedníčkou.

17:02 Bola by Švecová ochotná urobiť gesto voči médiu, s ktorým vedie súdny spor? "To gesto môžem urobiť kedykoľvek, nejde mi o finančnú hodnotu, ale o morálne zadosťučinenie," hovorí.

16:50 Prezentácia kandidátov sa zmenila na rozhovor sudcov Najvyššieho súdu o riešení vnútorných otázok o prerozdelení agendy. Jana Bajánková tlačí na to, aby Daniela Švecová predstavila návrh manažérskeho riešenia. Strácame sa v skratkách.

16:45 Súhlasí Švecová s Harabinom, ktorý tvrdí, že Súdna rada so sedemnástimi členmi neexistuje a nesmie rokovať? "Súdna rada existuje a je úznášaniaschopná," odpovedá Švecová.

16:39 Ako druhá sa pred mikrofón postavila Daniela Švecová. "Svoje pôsobenie v justícii beriem ako celoživotné poslanie," predstavuje sa. Tiež odmieta skupinkovanie v justícii. "Delením na tábory sudcovia strácajú energiu, ktorú by mohli využiť v rozhodovacej činnosti." hovorí. Jej prvý cieľ? Obnova dôveryhodnosti Najvyššieho súdu.

svecova3_res.jpg

Daniela Švecová. Foto SME - Tomáš Benedikovič

Hudáka sa na Bonanno nikto nespýtal

16:37 Žiadny z členov Súdnej rady sa neopýtal na návštevu Daniela Hudáka v bare Bonanno, ani na to, prečo považuje za potrebné žiadať od média stotisíc eur za informovanie o tejto udalosti. Nepadla ani otázka na jeho priateľstvo so Štefanom Harabinom, píše Zuzana Wienk z Aliancie Fair-Play.

16:35 Elena Bertothyová hovorí, že Hudáka nebolo počuť, keď boli niektorí sudcovia šikanózne disciplinárne stíhaní. "Je pravda, že verejne som nevystúpil, ale aj v rozhovore s pánom bývalým predsedom som vravel, že tie disciplinárne návrhy nie sú namieste," odpovedá Hudák.

16:30 Kľučka hovorí, že Hudákovo pôsobenie vo funkcii štátneho tajomníka je netradičné. "Ministerstvo by mal riadiť sudca, pretože pozná problémy justície", odpovedá Hudák. Problém v tom nevidí.

16:25 Hudák verejnosť zahlcuje štatistikami o zaťaženosti. Venuje sa takmer výhradne občiansko-právnemu kolégiu. Chce zlepšiť aj materiálne podmienky na súde, prípadne nájsť novú budovu. O návšteve baru Bonanno zatiaľ nepadlo ani slovo.

"Bez mučenia hovorím: netešia ma vzťahy na pracovisku a korene týchto vzťahov sú v minulosti," hovorí Hudák. Podľa neho nebudú za jeho éry na Najvyššom súde žiadni privilegovaní a žiadni zatracovaní sudcovia. S rozdelením funkcie šéfa Najvyššieho súdu a Súdnej rady súhlasí.

16:21 "Treba prestať rozdeľovať sudcov a administratívu na rôzne skupiny," hovorí Hudák. Za predsedu ho navrhlo viacero bývalých podporovateľov Štefana Harabina - medzi inými Igor Burger, Alena Šišková, Gabriela Šimonová, Dana Bystrianska - a aj samotný Harabin, píše Pavol Lacko z Aliancie Fair-Play.

16:16 Daniel Hudák začína svoju prezentáciu gratuláciou Jane Bajánkovej. Protikandidátom ďakuje za korektnosť pri tejto voľbe. "V komisiách pri výberových konaniach som si kládol otázku: aký má byť najlepší kandidát? Tí, ktorí ma poznáte, viete, že kladiem na prvé miesto objektívne konanie a rovnaký, spravodlivý spôsob zaobchádzanie so všetkými kolegami."

16:13 Peter Straka ako šéf komisie potvrdil, že všetky návrhy sú v poriadku. Kandidáti si vyžrebovali poradie. Ako prvý sa rade predstaví Daniel Hudák.

16:00 Rada si zvolila komisiu, ktorá má preskúmať, či kandidáti spĺňajú všetky formálne kritériá. Bajánková preto vyhlásila ďalšiu 15-minútovú prestávku.

15:48 Do prvého radu sa posadili kandidáti na šéfa Najvyššieho súdu - Daniel Hudák, Ivan Rumana a Daniela Švecová.

15:45 Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) očakáva po voľbe Bajánkovej kultivovanejší spôsob vedenia rady. "Bola to očakávaná voľba. Uvidíme, ako sa pani doktorka Bajánková rozhodne viesť Súdnu radu. Či zvolí kontinuitu alebo posunie úroveň ďalej. Nedovolím si to hodnotiť, počkáme si," povedala pre TASR.

15:44 Čerstvú zmenu už vidno aj v zasadacom poriadku. Podpredsedu Vanka za vrchstolom vystriedala čerstvo zvolená Bajánková. Ako predsedníčka rady bude slovo teraz udeľovať ona, Vanko dostal miesto po jej ľavici.

15:40 Začína sa druhý pokus o zvolenie šéfa Najvyššieho súdu. V máji rada nezvolila Štefana Harabina. V druhom kole získal 6 hlasov, jeho súperka Jana Bajánková 5. Na víťazstvo potrebovali 10 hlasov. Najvyšší súd je tak od júla bez predsedu.

psx_20140916_154833_r6969_res.jpg

Kandidáti na predsedu Najvyššieho súdu - zľava Daniel Hudák, Daniela Švecová a Ivan Rumana.
Foto SME - Tomáš Benedikovič

Bajánkovú zvolili v tajnej voľbe

15:25 Po voľbe predsedníčky si rada dala prestávku. Pokračovať bude formálne novým zasadnutím k voľbe predsedu Najvyššieho súdu.

15:15 Členovia rady po výzve prezradili, ako hlasovali. Bajánkovú podporili Vanko, Ďurica, Fulcová, Burger, Volkai, Slovinský, Šišková, Maruščák, Sadovský a Havlát. Hlasovania sa zdržali Čiřč, Bertothyová, Bystrianska, Straka, Kľučka a Vozár. Proti nebol nikto. Bajánková o sebe nehlasovala.

15:05 Súdna rada má po piatich rokoch novú predsedníčku. Jana Bajánková kolegov presvedčila, v tajnej voľbe dostala 10 zo šestnástich hlasov. Šiesti členovia sa zdržali hlasovania.

Bajánková bude rade šéfovať na plný úväzok, výkon sudcovskej funkcie si bude musieť pozastaviť.

"Uvedomujem si dôležitosť a nezastupiteľnú úlohu funkcie, do ktorej som bola zvolená, pre justíciu. Budem presadzovať záujmy skutočne všetkých sudcov, bez ohľadu na ich názorovú platformu," ďakuje Bajánková.

Vanko umožnil verejnosti klásť členom rady otázky, novozvolená predsedníčka v tom chce pokračovať. Po zasadnutiach rady plánuje robiť brífingy.

15:01 Hlasovanie rade trvalo 20 minút, ide vyhlásiť výsledky.

bajan_res.jpg

Jana Bajánková je novou šéfkou Súdnej rady. Foto SME - Tomáš Benedikovič

Rada hlasovala tajne

14:40 Pokiaľ prezidentovi kandidáti dodržia dohodu, že nezahlasujú za Bajánkovú a tzv. harabinovci (Burger, Šišková a Bystrianska) zotrvajú na postoji, že Súdna rada je nefunkčná a zdržia sa hlasovania, tak Bajánková by nemala dosť hlasov na zvolenie, píše redaktorka SME Veronika Prušová.

Platí to vtedy, ak by Bajánková nezískala ani dôveru Straku a Havláta, ktorých postoj nie je celkom čitateľný. Bajánková môže hlasovať za seba, keďže Súdna rada volí predsedu len spomedzi vlastných členov.

14:39 Rada ide hlasovať, voľba bude po novom tajná. Podpredseda Ján Vanko poslal verejnosť von aj so všetkými osobnými vecami. "Výsledok bude oznámený verejne," dodal.

Tajnosť hlasovania by mala byť zachovaná aj medzi jednotlivými členmi. Voľby sa teda mohli uskutočniť aj bez tohto kroku.

Aliancia Fair-play v piatok vyzvala členov Súdnej rady, aby zverejnili, koho vo voľbách podporia. Zatiaľ na ňu nikto nereagoval.

14:33 Ján Kľučka v diskusii pripomína, že Súdna rada cestovala po hradoch a zámkoch a robila turistiku s verejnosťou. Pýta sa Bajánkovej, ako teda chce zlepšiť fungovanie Súdnej rady, aby mohla verejnosť získať dôveru voči tomuto orgánu.

Bajánková opatrne kritizuje Harabina: "Už súčasný podpredseda nastavil latku práce Súdnej rady inde, než bola doteraz," hovorí. Ak by sa stala predsedníčkou, materiály pre zasadnutie by členom rady zasielala včas a na vyššej odbornej úrovni.

14:31 Danu Bystriansku zaujíma, či podporí návrh o nesúlade sudcovských previerok s Ústavou. Bajánková pripomína, že je medzi signatármi, ktorí vyzvali Súdnu radu, aby sťažnosť na Ústavný súd podal.

14:28 O tom, kto navrhol Bajánkovú, nevedeli ani niektorí jej členovia. Podpredseda Vanko preto musel prečítať ich mená.

Bajánkovú do funkcie navrhuje skupina zložená z podporovateľa Štefana Harabina - Imricha Volkaia, ale aj nového zástupcu parlamentu Slovinského a zástupcu vlády Sádovského či zástupcu sudcov Ďuricu.

Vyzerá to na konsenzus medzi viacerými skupinami, ktorý by v prípade jej zvolenia naznačoval, že v zákulisí mohlo dôjsť aj ku dohode na predsedovi Najvyššieho súdu. Jana Bajánková totiž v máji kandidovala práve na túto funkciu.

14:22 Jedinou kandidátkou na predsedu Súdnej rady je Jana Bajánková, doručilo ho sedem členov - Ďurica, Vanko, Volkai, Fulcová, Sádovsky, Maruščák a Slovinský. Zdá sa, že sa členovia Súdnej rady stihli počas víkendu a dnešného rána dohodnúť. Šéfovanie bude po novom platené.

Bajánková sa predstavuje. Chce nový štýl diskutovania v rade. "Predovšetkým to musí byť kultivovaný a slušný spôsob vedenia", hovorí.

14:20 Rada sa pred voľbou predsedu Súdnej rady presunula do zasadačky ministerstva spravodlivosti. V tej svojej by sa pre veľký záujem verejnosti nepomestila.

Medzi verejnosťou, ktorá prišla na voľbu, sú aj veľvyslanci USA, Holandska, Írska, zástupcovia fínskej, britskej francúzskej a chorvátskej ambasády.

psx_20140916_144142_r2170_res.jpg

Rada sa pred voľbou presunula do zasadačky ministerstva spravodlivosti, pretože záujem bol veľký.
Foto SME - Tomáš Benedikovič

Predsedu Súdnej rady doobeda nezvolili

13:30 Pred voľbou šéfa Súdnej rady navrhuje podpredseda Ján Vanko obed. "Problém je s obedom, aby nám nevychladol. Lebo obed je tu v salóniku."

12:50 Členovia rady čoraz viac rozprávali o tom, aby deti sudcov neboli diskriminované. Aký budú mať vplyv na dôveryhodnosť sudcov, ich veľmi nezaujíma. Bertothyová chce do výberu sudcov viac kultúry. "Neviem si predstaviť inú civilizovanú krajinu, kde sa kandidát hlási na súd, kde je sudca jeho otec," hovorí sudkyňa.

Peter Straka chce, aby rada o rožňavskej sudkyni rozhodovala opäť. List prezidenta podľa neho ignorovať nemôže, chápe ho ako upozornenie na nedôslednosť.

Rada sa nakoniec rozhodla, že rokovanie o sudkyni odložia na október.

12:30 Rada diskutovala aj o prezidentovom rozhodnutí pozastaviť vymenovanie Judity Gabonaiovej Hrenčukovej za sudkyňu. Dôvodom bolo, že Kiska pochyboval o objektívnom prístupe výberovej komisie. Gabonaiová totiž neuspela v inom výberovom konaní. Pracuje na okresnom súde v Rožňave, kde sa aj uchádzala o miesto sudkyne, dlhé roky tam ako sudkyňa pôsobí jej matka.

12:15 Súdna rada na začiatku svojho utorkového zasadnutia riešila, či môže vôbec fungovať a voliť predsedu Najvyššieho súdu. Napokon schválila program utorkového zasadnutia a rozhodla, že predsedu budú voliť aj bez jedného člena. Čítajte viac

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Študuj perspektívne programy!
 2. Si maturant? Vyber si kvalitu a príď študovať pod Zobor!
 3. Študuj ekonómiu na špičkovej škole a odštartuj svoju kariéru!
 4. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tradíciou!
 5. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 6. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 7. Nové číslo Historickej revue
 8. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 9. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 10. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 1. Last chance to get The Slovak Spectator discounted subscription
 2. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 3. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 4. Nové číslo Historickej revue
 5. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 6. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 7. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 8. Počas pandémie vzrástli obavy z právnych sporov
 9. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 10. A new, multifunctional centre will revive the Danube embankment
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 17 679
 2. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 17 302
 3. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 15 731
 4. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 8 733
 5. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 8 477
 6. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 7 747
 7. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 280
 8. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 7 140
 9. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 6 405
 10. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 5 937
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér a minister zdravotníctva vítali príchod ruskej vakcíny na košickom letisku.

Dôležité bude aj to, na čiu stranu sa postaví Sme rodina.

9 h

Covid má na Slovensku vyše 7500 obetí.

6 h
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Žijeme to, čoho sme sa najviac báli

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Dnes nikto nechce od nás recept, len tragické poučenie, aby nezopakovali naše chyby.

9 h

Neprehliadnite tiež

Covid má na Slovensku vyše 7500 obetí.

6 h

Udalosti, ktoré definovali pandémiu.

7 h
Prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Zuzana Čaputová diskutovala so zástupcami univerzít o vzdelávaní.

8 h
Testovanie antigénovými testami označil premiér Igor Matovič za atómovú zbraň. Ilustračné foto.

Vyše polovica z nich nie je ani na výter z nosa, ako tvrdil minister.

9 h