SME

Chceme, aby mladí ľudia na Slovensku zostali a robili ho lepším. Učíme ich, ako na to

Žiadne lavice, minimum učebníc a hodinových prednášok. Zato odborníci na slovo vzatí, celosvetovo uznávané osobnosti, ale aj lektori zo Slovenska a Česka.

Vyučovanie v Sokratovom inštitúte je založené najmä na zážitkovom a neformálnom vzdelávaní, diskusiách a rozhovoroch.Vyučovanie v Sokratovom inštitúte je založené najmä na zážitkovom a neformálnom vzdelávaní, diskusiách a rozhovoroch. (Zdroj: Archív Sokratovho inštitútu)

Sokratov inštitút je doplnkové vzdelávanie pre študentov vysokých škôl a doktorandov. Dáva im príležitosť naučiť sa niečo nové, ale najmä sa to učiť iným spôsobom, než je dnes bežné na slovenských univerzitách. Vyjsť von na pole či lúku, sedieť v podkroví na zemi, diskutovať a počúvať sa navzájom.

Tento rok príde na Sokratov inštitút vyučovať napríklad aj eskimácky šaman - zástupca Inuitov pri OSN, profesorka globálneho vzdelávania z Fínska, bývalý šéfredaktor denníka Sme, ekonómovia z Británie i Česka a lektori z mnohých ďalších oblastí a krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Odvaha a zodpovednosť

Sokratov inštitút vedie Juraj Hipš, známy najmä z enviromentálneho centra Živica a Ján Markoš, okrem iného šachový veľmajster. Inštitút vznikol pred dvoma rokmi, je to celoročný program. Jeho základom je desať víkendových workshopov, ktoré sa konajú väčšinou vo Vzdelávacom centre Zaježová, ale nielen tam a jedno záverečné kolokvium.

Inštitút je pod gesciou Technickej univerzity vo Zvolene, študenti si po jeho absolvovaní môžu zapísať šesť kreditov. Dôležitý je individuálny prístup, preto sa ho zúčastňuje len 20 vybraných študentov. Vítaní sú mladí ľudia z akéhokoľvek oboru, program je pre nich bezplatný.

„Chýbajú lídri občianskej spoločnosti.“

Hlavnou myšlienkou doplnkového vzdelávania je „presvedčenie, že spoločnosť môže výrazne ovplyvniť aj jediný človek, pokiaľ má dosť znalostí, odvahy, pracovitosti a má charizmu. Sokratov inštitút vznikol preto, aby vytváral podmienky pre rozvoj takýchto osobností: mladých ľudí, ktorí sa neboja na sebe pracovať, niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia a ísť si za svojou víziou“, hovorí riaditeľ Živice Juraj Hipš.

SkryťVypnúť reklamu

Z amazonského pralesa na slovenskú lúku

Asi najlákavejšou témou tohtoročného kurzu je pohľad Eskimáka na globálne otepľovanie, medzi ďalšie patria napríklad ekologické poľnohospodárstvo, alternatívne ekonomické systémy, medzikultúrna facilitácia, európska divočina či kolapsy a regenerácie civilizácií.

„Máme pocit, že chýbajú ľudia, ktorí by sa stali lídrami občianskej spoločnosti“, vysvetľuje Ján Markoš prečo sa vlastne rozhodli Sokratov inštitút založiť. „Organizácie, ktoré vedú lídrov v biznise existujú, ale chýba mi niečo podobné pre tretí sektor či štátnu správu.“

Študentov do každej z tém uvádza pozvaný lektor, špička vo svojom odbore. Výučba prebieha nielen formou prednášok, ale najmä diskusií, zážitkových a praktických aktivít či neformálnych rozhovorov. Dôležitý je tiež bezprostredný kontakt medzi lektorom a študentom.

SkryťVypnúť reklamu

„Prednášajúci, ktorí vedia, o čom hovoria. Študenti, ktorí vedia oceniť príležitosť. Neformálna atmosféra. Krásna príroda. Intenzívna práca. Ráno sa rozprávate o kolapse civilizácii a za oknom spadne do trávy hruška. Večer sedíte pri ohni so ženou, ktorá sedela pri ohni s indiánmi v amazonskom pralese. Toto všetko vytvára jedinečnú chuť Sokratovho inštitútu. Chuť, ktorú nikde inde na Slovensku nenájdete. Som rád, že môžem patriť ku kuchárom,“ dodáva Ján.

Viac informácií a tohtoročný plán nájdete na sokratovinstitut.sk.

Hlasujte za najlepší projekt

Sokratov inštitút je piatym (v abecednom poradí) z finalistov ocenenia Most v kategórii Najlepší projekt. Rada mládeže Slovenska (RmS) každoročne oceňuje dobrovoľníkov, neziskové organizácie, iniciatívy, jednoducho ľudí, ktorí svoju energiu, voľný čas a nápady venujú deťom a mladým.

SkryťVypnúť reklamu

Jedna z cien patrí najlepším projektom, ktoré za posledné obdobie na Slovensku vznikli, fungujú a ďalej rastú. Robia ich zanietení ľudia, ktorým záleží na tom, ako to v našej krajine vyzerá. Hľadajú alternatívy, ponúkajú niečo viac a pozitívnym príkladom motivujú aj ostatných.

Postupne vám predstavíme piatich finalistov, o definitívnom víťazovi môžete rozhodnúť aj vy, ak sa od 22. septembra do 1. októbra do polnoci zapojíte do online hlasovania.

Čo je cena MOST

Most je ocenenie pre mladých ľudí. Ocenenie ich snahy neleniť a zlepšovať život sebe i ostatným. A to o niečo viac, ako je bežné. Cena Most, ktorú RmS každoročne udeľuje vo viacerých kategóriách, je najmä morálne ohodnotenie a zviditeľnenie dobrovoľníckej práce mladých. Udeľuje sa spätne za predchádzajúci rok. Na zaujímavé aktivity, neprehliadnuteľných ľudí a inšpiratívne myšlienky za rok 2013/14 mohol prostredníctvom nominácie upozorniť ktokoľvek.

SkryťVypnúť reklamu

Z doručených 130 nominácií vybrala porota v zložení Dáša Cingálková, Melánia Kurpielová, Radoslav Sloboda, František Paulíny a Lucia Satinská jednotlivých víťazov a v kategórii Najlepší projekt piatich finalistov. V spolupráci s portálom SME.sk o konečnom víťazovi tejto kategórie rozhodnú čitatelia svojím hlasom od 22. septembra do 1. októbra 2014.

Deviate slávnostné odovzdávanie cien Most sa uskutoční vo štvrtok 2. októbra v klube A4 (budova YMCA) v Bratislave. Večerom prevedú Tomáš Hudák a Juraj Šoko Tabaček, tento rok ich podporí kapela Modré hory. Viac na www.mladez.sk/most.

Autor: Jana Hoffstädter

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 826
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 302
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 994
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 047
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 545
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 362
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 460
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 422
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu