BRATISLAVA. Ľudia s vírusom HIV to majú na Slovensku ťažké.
Už v júli SME napísalo, že musia čakať tri mesiace na vyšetrenie vírusovej záťaže, ktoré chorým ukazuje, ako sa ich organizmus s chorobou vyrovnáva.
Po zverejnení článku sa na chvíľu situácia zlepšila, teraz sa podľa združenia HIV vyšetrenia zastavili úplne.
Počet rastie
Vyšetrenia indikujú, či liečba zaberá. Aby bola účinná, musí ich človek s HIV absolvovať pravidelne najmenej dvakrát do roka.
Na Slovensku testy vírusovej záťaže potrebuje približne 400 ľudí, ich počet z roka na rok rastie.
Vyšetrenia vírusových záťaží sa podľa Jozefa Gnidu, šéfa občianskeho združenia HIV pomoc, zastavili od augusta.
Bez pravidelných vyšetrení sa u pacienta „môžu objaviť nežiaduce účinky, ako je vracanie, hnačky, ospalosť či samovražedné sklony,“ vysvetľuje.
Neodpovedajú
Vyšetrenia robí Národné referenčné centrum pre HIV, ktoré patrí pod Slovenskú zdravotnícku univerzitu (SZÚ).
V júli univerzita tvrdila, že za sklz môže ministerstvo zdravotníctva, ktoré jej na vyšetrenia v centre nedáva dosť peňazí.
Ministerstvo vtedy upozornilo, že univerzita jej napriek viacnásobnej výzve nevyčíslila, aký rozpočet potrebujú na vyšetrenia. A tento údaj univerzita neposlala, hoci odvtedy prešli viac než dva mesiace a zástupkyňa univerzity Lucia Žofčáková v lete prisľúbila, že ho už pre ministerstvo chystajú.
„Slovenská zdravotnícka univerzita do dnešného dňa nepredložila na ministerstvo žiadosť o dofinancovanie prevádzky Národného referenčného centra pre HIV,“ potvrdilo včera ministerstvo zdravotníctva.
Univerzita na otázky o testoch a podkladoch na financovanie centra od piatku neodpovedala.
K zastaveniu vyšetrení sa odmietla vyjadriť aj šéfka centra Danica Staneková. Odkázala na mediálne oddelenie univerzity.

Beata
Balogová
