Terčom kritiky komisie je aj zlá bytová situácia členov rómskych komunít a segregácia rómskych detí v školskom systéme.
BRUSEL, ŠTRASBURG. Napriek tomu, že na Slovensku v oblasti menšinovej politiky a práv osôb s inou sexuálnou orientáciou zaznamenala Rada Európy pokrok, správa Európskej komisie proti rasizmu a intolerancii pripomína sériu nevyriešených otázok v súvislosti s integráciou rómskych komunít.
Pozitívne správy sa týkajú napríklad toho, že boli prijaté zákonné opatrenia na kompenzáciu nevýhod spojených s rasou a etnickým pôvodom, že ombudsman vyvíja aktívnu úlohu v oblasti boja proti diskriminácii a boli zaznamenané pozitívne príklady použitia hodnôt športu v boji proti rasizmu a stereotypom. Komisia ocenila aj postoj mestských spoločností, ktoré uľahčujú aktívnu účasť Rómov na miestnej úrovni.
Napriek týmto zlepšeniam, je podľa správy ešte stále bežná aj medzi politikmi protimenšinová rétorika a urážlivé prejavy na adresu osôb s inou sexuálnu orientáciou. Nenávistné prejavy sú opakujúcim sa javom v slovenskom internetovom prostredí.
Komisia odporúča, aby bola bez omeškania dokončená reforma Slovenského národného centra pre ľudské práva, aby sa zabezpečilo účinné uplatňovanie antidiskriminačného zákona.
V rámci série odporúčaní pre Slovensko komisia uvádza, že treba vytvoriť mechanizmus pre zber jednotlivých údajov o prejavoch nenávisti a tieto incidenty treba sprístupniť verejnosti. Slovenské národné centrum pre ľudské práva by malo prejsť reformou a malo by byť vybavené dostatočnými finančnými a ľudskými zdrojmi za účelom nezávislého plnenia svojich úloh.
Správu zostavili na základe kontaktnej návštevy na Slovensku v novembri 2013 a zohľadňuje vývoj v tejto oblasti do 20. marca 2014.
Európska komisia proti rasizmu a intolerancii je orgán Rady Európy pôsobiaci v oblasti ľudských práv, zložený z nezávislých odborníkov, ktorí sledujú problematiku rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu, neznášanlivosti a diskriminácie.