
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL, PROKOP SLOVÁČEK

Klobučnícka ulica je konečne dokončená. Od začiatku októbra tu prebiehala celková rekonštrukcia komunikácie. Okrem opravy sietí sa vymieňala dlažba. Ukončenie rozkopávky bolo pôvodne plánované na koniec novembra.
V 17 mestských častiach sa o stoličku starostu uchádza celkom 77 kandidátov. Najväčší záujem o túto funkciu je v Starom Meste, Lamači a v Devíne. Na pozíciu starostu tam zaevidovali po sedem kandidátov, v Dúbravke a Rači je ich po šesť. Pod hlavičkou nezávislých kandiduje 22, z toho dvaja sú z Nezávislého fóra, zvyšok sú neorganizovaní. V mestských častiach kandidujú aj ich terajší starostovia. Niektorí však do volieb nejdú pod značkou svojej strany, ale ako nezávislí. Príkladom je terajší starosta Peter Polák v Dúbravke. Členovia jeho strany – SDKÚ v primárkach na tento post vybrala Pavla Blažeja. Starosta sa však rozhodol, že do volieb pôjde ako nezávislý. Terajšieho starostu v Novom Meste Richadra Frimmela ako nezávislého kandidáta pred štyrmi rokmi podporila široká pravicová koalícia, do tohtoročných decembrových volieb si aj on vybral podobnú cestu ako Polák.
„Ak sa niekto v komunálnych voľbách vzdá politickej značky, je to dosť zvláštne, nie veľmi rozšírené,“ hovorí politológ Grigorij Mesežnikov. „Kandidát si musí veriť, že je naozaj schopný manažér. Závisí to od konkrétneho prípadu a tiež od pozadia, aké je vo vnútri strany.“
V nedávnych komunálnych voľbách v Českej republike mali práve nezávislí veľký úspech. Podľa Grigorija Mesežnikova sa na Slovensku podobná situácia môže zopakovať v menších mestách. Predpokladá, že vo veľkom meste, ako je Bratislava, ľudia budú voliť skôr politicky. „Nezávislí v Česku majú viac skúseností ako u nás,“ tvrdí, „do volieb sa združili do nepolitických zoskupení. Takto mohli lepšie koordinovať svoje aktivity na úrovni miestnych samospráv. U nás sú nezávislí neorganizovaní, čo im komplikuje nádej na úspech.“
INGRID DROZDÍKOVÁ