Bratislava 26. novembra (TASR) - Prispieť k vytvoreniu Európskeho výskumného priestoru je cieľom 6. rámcového programu EÚ pre výskum a technický rozvoj (6. RP EÚ)na roky 2002 - 2006. Očakáva sa v ňom ďalší rast účasti kandidátskych krajín v porovnaní s 5. rámcovým programom, kde sa podieľali na 18 percentách všetkých kontraktov.
Celkovo vyčlenené prostriedky na 6. RP EÚ predstavujú 17,5 mld eúr. Kandidátske krajiny budú mať v prvom a druhom roku tohto programu zľavy 30 percent a 20 percent z poplatkov za účasť. Na krytie svojich príspevkov budú môcť použiť prostriedky PHARE, uviedol pre TASR predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) profesor Štefan Luby.
Nedávna konferencia v Bruseli pri príležitosti otvorenia 6. RP Európskej únie (11. až 13. novembra) za účasti okolo 50 zástupcov zo SR vrátane predstaviteľov SAV potvrdila, že obstáť v 6. RP EÚ si vyžaduje zvýšiť domácu podporu vedy a techniky. Komisár EÚ pre vedu Philippe Busquin poukázal na zaostávanie EÚ, kde sa na vedu dáva v priemere okolo 1,9 percenta z hrubého domáceho produktu (HDP), voči USA s asi 2,7 percentami a Japonsku s 3,1 perc. z HDP na podporu vedy. Postupné zvyšovanie podielu prostriedkov na vedu v EÚ na tri percentá z HDP sa má realizovať do roku 2010, s tým, že percento by malo byť zo štátneho rozpočtu a dvoma má prispieť podnikateľský sektor.
V SR sa v súčasnosti vydáva na vedu 0,31 percent zo štátneho rozpočtu a celkove to predstavuje asi 0,7 percent z HDP. Slovensko zaostáva vo financovaní vedy nielen v porovnaní s krajinami EÚ, ale aj za susednými krajinami - ČR, Maďarskom a Poľskom. V SR je teda nevyhnutné zvýšiť domácu podporu vedy a techniky. Vyžaduje si to najmä budovanie infraštruktúry - internetu, prístrojového vybavenia, kde je zaostávanie už kritické. Potrebné je takisto zapojiť do aktivity v programe aj ďalšie pracoviská, ktoré doteraz absentovali, zdôraznil ďalej Luby.
Slovensko oficiálne pristúpilo k 6. rámcovému programu EÚ podpisom Asociačnej dohody 29. októbra 2002. Na novembrovej konferencii v Bruseli SAV prezentovala 174 ponúk na spoluprácu v 6. RP. Na základe týchto ponúk sa budú vytvárať riešiteľské kolektívy a projekty. Prvé výzvy na podávanie projektov v rámci 6. RP EÚ sa očakávajú na prelome rokov 2002/2003 a uzávierka by mala byť do apríla 2003. Projekty sa budú začínať postupne, v súčasnosti ešte dobiehajú programy 5. RP EÚ.
Otváracia konferencia pre 6. rámcový program EÚ sa uskutoční v Bratislave v dňoch 16.-17. decembra 2002.
*ch som NNNN