Svojimi myšlienkami jej predstavitelia nedokázali osloviť slovenských voličov, preto v súčasnosti pravidelne navštevujú centrály európskych strán zelených a získavajú skúsenosti, ako tento nepriaznivý výsledok v budúcnosti zmeniť.
Environmentálna politika zelených by mala rezonovať už pri voľbách poslancov do Európskeho parlamentu (EP) v roku 2004. Predseda SZS Pavel Petrík potvrdil, že vznikla idea, ktorá vyšla od nemeckých zelených, spojiť sily zelených strán v Európe s cieľom dostať do EP čo najviac ich reprezentantov. V súčasnosti v tejto inštitúcii presadzuje "zelené myšlienky" dvanásť poslancov.
SZS nadviazali úzku spoluprácu so zelenými nielen v Nemecku, ale aj v Rakúsku. Po nedávnej návšteve Bruselu odchádza ich delegácia do európskej centrály opäť v stredu 27. novembra. Toto stretnutie by okrem diskusie o pozícii zelených v integrovanej Európe a o problémoch spojených s týmto procesom malo hodnotiť aj rozhodnutie o rozširovaní Severoatlantickej aliancie (NATO).
Petrík dnes na stretnutí s novinármi v Bratislave uviedol, že by na bruselskom fóre chcel prezentovať environmentálny aspekt aliancie. Domnieva sa, že jej technické vybavenie by mohlo slúžiť aj pri záchranných prácach v prípade veľkých ekologických havárií. Vedel by si predstaviť, že by tieto sily mohli byť nasadené napríklad pri nedávnom stroskotaní tankera Prestige so 77 000 tonami nákladu v blízkosti severozápadného pobrežia Španielska. Spomenul, že európski zelení sformulovali aj výzvu ostatným štátom únie, aby sa nečinne neprizerali a pomohli Španielsku a Portugalsku, ktoré katastrofa najviac zasiahla.
Šéf SZS nepodceňuje aj spoluprácu medzi zelenými v rámci V4. Poznamenal však, že v Poľsku sa v súčasnosti takáto strana formuje a pozícia maďarských zelených je trochu extrémistická. Ocenil dobrú spoluprácu s českými zelenými. Pri decembrovej návšteve sídla nemeckých zelených v Berlíne, kde sa stretnú zástupcovia daného regiónu, bude podľa neho priestor na to, aby prerokovali možnosti ďalšej spolupráce.
*ad rč