Bratislava 26. novembra (TASR) - Ministerská rada vlády SR pre európsku integráciu odporučí vládnemu kabinetu, aby sa do procesu prípravy referenda o vstupe Slovenska do Európskej únie (EÚ) aktívnejšie zapojila Národná rada SR.
Parlament by mal podľa nej iniciovať referendum a formulovať referendovú otázku.
Vicepremiér Pál Csáky po rokovaní rady informoval, že jej členovia zvažovali termín konania referenda, ktoré by sa malo podľa predbežných informácií uskutočniť v sobotu 7. júna 2003. Objavili sa totiž úvahy, aby sa referendum konalo skôr. "Túto otázku prediskutujeme detailne aj s Národnou radou SR a potom padne spoločné rozhodnutie," dodal Csáky.
Dôvodom spomínaných úvah je i fakt, aby nepriaznivé výsledky referenda v iných kandidátskych krajinách negatívne neovplyvnili referendum v SR. Vicepremiér je preto zástancom skoršieho termínu konania plebiscitu a verí, že jeho výsledkom bude áno pre vstup do únie. "Aj keď veľmi potichu dodávam, že na Slovensku sme ešte nemali úspešné referendum," povedal pre TASR.
Kampaň pred plebiscitom bude stáť približne 30 miliónov korún a mali by sa do nej zapojiť koaličné aj opozičné politické strany, ďalej mimovládne organizácie a cirkevné inštitúcie. Jej technické detaily a filozofiu chce v konkrétnom návrhu vicepremiér predložiť na rokovanie vlády začiatkom budúceho roka.
Ministerská rada sa dnes zaoberala aj správou o prístupových rokovaniach SR s EÚ a úlohách, ktoré vyplývajú z negociačných záväzkov. O konkrétnych výsledkoch bude Csáky rokovať s európskym komisárom pre rozšírenie Günterom Verheugenom v Bruseli.
Správu, ktorá obsahuje nosné úlohy pre jednotlivé rezorty, by mal okrem vlády prerokovať aj parlament. "Mám záujem na tom, aby Národná rada SR kontrolovala plnenie týchto úloh a vyvíjala určitý politický tlak na jednotlivé ministerstvá, aby sme realizovali to, k čomu sme sa zaviazali v jednotlivých kapitolách," dodal vicepremiér.
Rada dnes monitorovala aj situáciu v predvstupových fondoch, v oblasti programov PHARE a ISPA. Hoci konštatovala isté zlepšenie, objavili sa aj problémy. Za vážny problém v ISPA označil Csáky realizovanie odsúhlasených projektov v oblasti životného prostredia, a v PHARE nedostatky v rezorte výstavby a regionálneho rozvoja, týkajúce sa projektov cezhraničnej spolupráce. *alf som NNNN