Upozorňuje, že mnohé psy chované bez papierov len na predaj, končia ako tuláci v osadách či v hrozných podmienkach „klietkových“ chovov.
Psí život nemusí byť pod psa. Prečo je dobrá kastráciaČítajte
Aká je u nás situácia s túlavými zvieratami v porovnaní s okolitými krajinami?
Môžeme byť radi, že je len taká, aká je. Našťastie sme sa ešte nedostali na úroveň Ukrajiny, kde bola katastrofa s túlavými zvieratami. Úplne inak je na tom Rakúsko, ktoré zachraňuje ešte aj naše. Kastrácia je tam samozrejmosťou, čipovanie povinnosťou, boj proti množeniu veľký. Česko je na tom oveľa lepšie, rómske osady nemajú. No čo sa týka množenia bez papierov a vyvážania za hranice, je v porovnateľnej situácii. Mnoho nepredaných šteniat končí aj v osadách. Rovnako aj ich zúbožení rodičia.
Vaše združenie pôsobí práve v osadách, čo má už za sebou?
Československý kastračný program je trvalý projekt, ktorý funguje už dva roky. Spolu sme vykastrovali 647 zvierat v ôsmich osadách a odobrali ďalších 521 zvierat. Z toho bolo 90 percent psov, lebo mačiek v osadách nie je veľa. Na jar máme už naplánované ďalšie štyri veľké osady.
Ako spolupracujete so starostami daných obcí?
Spojíme sa s nimi vopred, len výnimočne ideme riešiť nejakú susednú menšiu osadu, o ktorej sa dozvieme pri kastračnej akcii bez ohlásenia. S obcami či mestami si totiž musíme dohodnúť podmienky, čo zabezpečíme z našej strany a čo čakáme ako pomoc od nich. Nie všetky obce chápu, že im robíme láskavosť a riešime ich problém v rámci dobrovoľnej činnosti, teda pre nás zadarmo a na úkor našej práce a dovoleniek.
Čo očakávate od obcí?
Naozaj minimálnu podporu - zabezpečenie stravy a ubytovania pre náš dobrovoľnícky tím či odvoz odpadu. Žiaľ, stále sú u nás aj obce, ktoré radšej zaplatia šarhom za nič neriešiace odchyty a tak psy končia ktovie kde.
Kedy sú kastrácie nutné?