Bratislava 29. júna (TASR) - Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) predpokladalo už od roku 1999, že amnestie Vladimíra Mečiara budú prekážkou odsúdenia a potrestania osôb podozrivých z trestnej činnosti - zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny a skutku zmarenia referenda. Preto poslanci za KDH predložili v roku 2000 opakovane návrh ústavného zákona o zrušení Mečiarových amnestií. Píše sa vo vyhlásení, ktoré dnes TASR poskytli podpredsedovia KDH Daniel Lipšic a Vladimír Palko.
Reagovali v ňom na rozhodnutie Senátu Okresného súdu Bratislava III, ktorý dnes zastavil trestné stíhanie Ivana Lexu a spol. obvinených z trestného činu zavlečenia do cudziny. Senát k tomu dospel po posúdení platnosti Mečiarových amnestií.
Ak sa nepodarí napraviť dôsledky rozhodnutia senátu OS Bratislava III. pomocou opravných prostriedkov podľa Trestného poriadku, "KDH navrhne tretíkrát ústavný zákon o zrušení Mečiarových amnestií, ktoré ostávajú škvrnou na slovenskom právnom systéme i celej slovenskej štátnosti a predstavujú zneužitie práva", uvádza sa vo vyhlásení.
Tento zákon by umožnil osoby obvinené z týchto trestných činov postaviť pred súd. Návrh ústavného zákona však nebol schválený napriek tomu, že vládna koalícia disponuje v parlamente ústavnou väčšinou. Ústavný zákon predložený poslancami KDH nepodporili okrem poslancov HZDS a SNS aj poslanci zo SDĽ. Plnú zodpovednosť za nepotrestanie páchateľov uvedených trestných činov spáchaných za Mečiarovej vlády tak nesie Strana demokratickej ľavice, píše sa vo vyhlásení.
*za pa