Košice 26. novembra (TASR) - Boj proti korupcii, ktorá ohrozuje základné záujmy štátu, musí byť razantný, ak má splniť svoj účel. Aj preto sa v legislatívnej oblasti pripravujú viaceré závažné kroky súvisiace s reformou súdnictva. Na tlačovej konferencii v Košiciach to dnes povedal podpredseda vlády pre legislatívu a minister spravodlivosti Daniel Lipšic.
Ako ďalej uviedol, jednou zo zásad, ktorá by sa mala čo najskôr uplatňovať v praxi, je princíp nulovej tolerancie. "Mohol by fungovať napríklad tak, že ak by bol skorumpovaný právnik odsúdený, už nikdy viac by nemohol vykonávať žiadnu právnickú profesiu," poznamenal Lipšic.
S bojom proti korupcii v súdnictve súvisí aj snaha urýchliť konanie na súdoch, keďže práve to, že kauza sa neraz ani po dlhom čase nedostane "na termín", býva často zdrojom rôznych foriem korupcie. Jedným z krokov je odbremeniť sudcov, ktorí sú často zavalení aj činnosťou nesúvisiacou priamo s rozhodovaním sporov. V tom by im mal pomôcť inštitút vyšších súdnych úradníkov. Prvých dvesto by sa mohlo ujať svojich funkcií ešte v tomto roku, ďalšie dve stovky vyšších súdnych úradníkov by mali pribudnúť na budúci rok. K urýchleniu rozhodovacej činnosti súdov podľa Lipšica určite prispejú aj rozširujúce sa možnosti mimosúdneho riešenia sporov. Po zákone o rozhodcovskom konaní, ktorý sa už začína uplatňovať v praxi, by čoskoro mal byť pripravený aj návrh zákona o zmierovacom konaní, čiže o tzv. mediácii. Po jeho prijatí by sa znížili počty sporov medzi podnikateľskými subjektmi na jednotlivých stupňoch súdov.
Lipšic priznal, že niektoré prieťahy na súdoch už prekročili mieru únosnosti. Ako príklad uviedol reštitučnú kauzu, ktorá sa na Okresnom súde OS) v Michalovciach ťahala viac ako desať rokov. "Ak zistím, že prieťahy na súdoch sú spôsobené subjektívnymi činiteľmi, napríklad zlou organizáciou práce sudcu, budem iniciovať návrh na začatie disciplinárneho konania voči nemu," uviedol.
Určitý poriadok do práce súdov a obmedzenie možností pre korupciu prinesie podľa Lipšicových slov aj systém náhodného prideľovania spisov počítačom. Nie je síce všemocný, ale určite je objektívnejší a spravodlivejší ako doterajší systém, v ktorom spisy jednotlivým sudcom prideľuje príslušný funkcionár súdu. Zavedením počítačov v prvej etape aspoň v civilnej a obchodnej agende by sa podľa neho výrazne znížil vplyv subjektívnych faktorov v slovenskej justícii.
O terajšom stave krajských a okresných súdov Lipšic uviedol, že jeho rozšírenie v roku 1996 nebolo správne. Práve naopak, žiada sa zníženie ich počtu. "Dám urobiť podrobnú analýzu s konkrétnymi návrhmi na optimalizáciu počtu súdov podľa určitých kritérií. Ak by som však už teraz mal povedať, ktorý krajský alebo okresný súd v najbližšom čase zanikne, bolo by to z mojej strany nesprávne a predčasné," uzavrel Lipšic.