Bratislava 29. júna (TASR) - Páchatelia obvinení v kauze zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny by už museli byť potrestaní, nebyť najskôr administratívnych prieťahov a potom aj ústavných prekážok z dielne vlády Vladimíra Mečiara a jeho osobne. Píše sa to v stanovisku Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie k rozhodnutiu zastaviť trestné stíhanie I. Lexu a spol. v kauze zavlečenia do cudziny.
Dnešná informácia o zastavení trestného stíhania Ivana Lexu a spol. vo veci zavlečenia Okresným súdom Bratislava III. je iba dôsledkom týchto činov. Procesné dôvody zahatali priechod spravodlivosti. Ako sa ďalej uvádza v informácii, rozhodnutie okresného súdu nie je oslobodzujúcim rozsudkom, ale iba procesnou prekážkou objasnenia kriminálneho činu. Toto rozhodnutie sa dotýka iba jedného z jedenástich skutkov, z ktorých je poslanec Ivan Lexa obžalovaný.
Únos prezidentovho syna v roku 1995 bol nielen ohavným činom, ale poškodil všetkých občanov a celý štát v očiach civilizovaného sveta, uvádza sa v stanovisku. Je paradoxom doby, že v hodinách, keď svet oceňuje dopravenie Slobodana Miloševiča pred trestný tribunál v Haagu, zo Slovenska prichádza správa, že prípad únosu M. Kováča ml. sa nemá vôbec dostať pred súd. "Toto pre Slovensko nie je dobrá správa", konštatuje sa v stanovisku SDKÚ.
Trestné stíhanie obvineného Ivana Lexu a spol. v kauze zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny dnes senát Okresného súdu Bratislava III na neverejnom zasadnutí zastavil. Pri predbežnom prejednaní obžaloby bratislavskej Krajskej prokuratúry súd riešil predbežnú otázku, či sa rozhodnutia predsedu vlády SR v zastúpení prezidenta SR o amnestii zo dňa 3. marca a 7. júla 1998 a nález Ústavného súdu SR zo dňa 20. decembra 1999 vzťahuje aj na skutok kvalifikovaný ako trestný čin zavlečenia do cudziny, z ktorého sú Ivan Lexa a spol. obvinení. Po oboznámení sa so spisovým materiálom senát súdu trestné stíhanie obvinených zastavil.
*za pa