Bratislava 26. novembra (TASR) - Otvorenie výstavy plastík v Mirbachovom paláci a múzea slávneho bratislavského rodáka, sochára a lekára Artura Fleischmanna, na Bielej ulici sprevádzal krst prvej monografie o tomto umelcovi. Jej autor Marián Pauer ju nazval Koruna pre kráľovnú.
Na vernisáži Fleischmannových prelomových diel, ukazujúcich jeho prínos v kontexte svetového umenia, sa zúčastnila autorova manželka Joy a syn Dominique, ale aj minister kultúry SR Rudolf Chmel, exprezident Michal Kováč a exminister kultúry Milan Kňažko. Medzinárodný kontext podujatia podporili svojou účasťou okrem mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Európskej komisie v SR Erica van der Lindena aj veľvyslanci Nemecka, Rakúska, Belgicka, Japonska, Austrálie, ako aj desiatky odborníkov z Veľkej Británie, Japonska i Holandska. Výstava potrvá do 26. januára, ale artefakty vystavené na stálej muzeálnej expozícii sú od rodiny zapožičané na desať rokov. Tri z nich však organizátori výstavy našli na Slovensku v starožitnostiach.
Absolvent medicíny i pražskej a viedenskej Akadémie umení Fleischmann bol podľa Pauera ako predstaviteľ kinetizmu či op-artu priekopníkom vo využívaní netradičných materiálov v sochárstve. Ako prvý začal používať plexisklo. Hoci sa narodil v Bratislave v roku 1896, stopy svojej tvorby zanechal na štyroch svetových kontinentoch. Veľkú Britániu, kde strávil dve tretiny života, reprezentoval po boku Henryho Moora na štyroch svetových výstavách Expo. Svoje plastiky oživoval najmä použitím vody, intenzívne sa zaujímal aj o hru so svetlom, tieňom a rôznymi materiálmi. Medzi jeho najznámejšie diela patrí množstvo vodných sôch - fontán, ale i krištáľová koruna pre kráľovnú Alžbetu a busty štyroch pápežov. Okrem svetovej výstavy EXPOď88 sa jeho vodná socha Pocta DNA objavila aj vo filme Hviezdne vojny.
Ako TASR povedal autor knihy Marián Pauer, ktorý sa stretol s umelcovou manželkou Joy, Fleischmann pocit domova a spolupatričnosti k Slovensku nestratil. Rád spomínal na svoje študentské roky, výlety na Devín, v roku 1968 bol hrdý na Alexandra Dubčeka. Okrem toho bol jedným zo zakladateľov Akadémie vied a umenia v Bratislave. Rodné Slovensko sa Fleischmann chystal navštíviť viackrát, no preňho ako emigranta to nebolo ľahké. Zomrel v období otvorenia slovenských hraníc - v roku 1990.
Výstavu s názvom Návrat domov ilustruje nepretržitá projekcia dokumentárneho filmu Iva Brachtla o Fleischmannovi. Podujatie je štvrtým, ktoré firma Henkel Slovensko organizuje s cieľom každoročne predstaviť verejnosti tvorbu úspešných osobností, pochádzajúcich zo Slovenska. V roku 2001 v Bratislave sprístupnili dielo grafika a maliara Kolomana Sokola, rok predtým fotografa Beatles Deža Hoffmanna a na začiatku kráľa pop-artu Andyho Warhola. Podľa riaditeľa pre vonkajšie a právne vzťahy spomínanej firmy Juraja Lackoviča bude projekt pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Ich zaujímavá databáza osobností totiž nie je zďaleka vyčerpaná.